Ukrajinští duchovní chtějí postavit moskevského patriarchu před soud, podepisují společné prohlášení

Skoro dvě stovky duchovních ukrajinské pravoslavné církve podřízené moskevskému patriarchátu se podepsalo pod prohlášení žádající postavit hlavu ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirilla za jeho podporu válce proti Ukrajině před mezinárodní církevní soud. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na facebook jednoho z prelátů ukrajinské církve Andrije Pinčuka.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský patriarcha Kirill podpořil už několikrát válku Ruska proti Ukrajině

Moskevský patriarcha Kirill podpořil už několikrát válku Ruska proti Ukrajině | Zdroj: Reuters

„Dnes, kdy moskevský patriarcha Kirill otevřeně podporuje dobyvačnou válku Ruska proti Ukrajině, jsme se my, duchovní Ukrajinské pravoslavné církve, rozhodli obrátit na koncil představitelů východních církví se žalobou proti patriarchovi Kirillovi,“ citoval list z prohlášení, pod které se dosud podepsalo 191 duchovních z různých diecézí ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu.

‚Ukazuju jinou tvář církve, než jak to dělá Rusko a Putin.‘ Reverend denně protestuje ve Washingtonu

Číst článek

V prohlášení také uvedli, že za nynější kruté války vedené Ruskem proti Ukrajině pokládají za svou pastýřskou povinnost obrátit se ke společenství pravoslavných po celém světě. „Počínání patriarchy Kirilla vyvolalo masové rozhořčení duchovenstva a věřících ukrajinské pravoslavné církve,“ upozornili.

Vyzvali další pravoslavné církve, aby odsoudily „vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině“, posoudily veřejná prohlášení patriarchy Kirilla a také doktrínu „ruského světa“, kterou patriarcha propaguje a která se stala jedním z ideových zdrojů ospravedlňování ruské války proti Ukrajině.

Tato doktrína by měla být posouzena z hlediska učení pravoslavné víry a v případě odsouzení by měl být patriarcha Kirill povolán k odpovědnosti a zbaven práva zaujímat postavení v čele církve.

Oddělení od Moskvy

Podle deníku se od ruské pravoslavné církve a patriarchy Kirilla distancují křesťané ve světě, bouří se i někteří duchovní uvnitř církve a papež František se nechystá ke dříve plánované schůzce s Kirillem.

176 hraček jako symbol zabitých dětí. Fotbalisté Šachtaru hrají charitativní zápasy za oběti války

Číst článek

V současnosti 63 procent Ukrajinců podle průzkumu podporuje myšlenku oddělení ukrajinské pravoslavné církve od moskevského patriarchátu a někteří poslanci již připravili návrh zákona zakazujícího církev podřízenou moskevskému patriarchátu. Deník také připomněl, že ruští vojáci na Ukrajině ničí kostely, kláštery a církevní památky.

Nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve Kirill počátkem dubna v chrámu ruských ozbrojených sil sloužil bohoslužbu za ruské vojáky. V souvislosti s pokračující válkou proti Ukrajině je vyzval, aby bránili svou mírumilovnou zemi. tak, jak to umí jen Rusové. „Rozhodně neusilujeme o válku ani o nic, co by mohlo ublížit druhým,“ řekl patriarcha, který je blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina. „Ale po celou dobu našich dějin jsme byli vychováváni k lásce k vlasti. A budeme připraveni ji bránit, jak jen Rusové umí bránit svou zemi,“ dodal.

Obhajoba války

Pětasedmdesátiletý Kirill již dříve vystoupil s prohlášeními, v nichž obhajoval vojenskou invazi Moskvy na Ukrajinu. Válku, kterou Kreml označuje jako „speciální vojenskou operaci“, patriarcha podle agentury Reuters vnímá jako hráz proti západní liberální kultuře, kterou považuje za úpadkovou zejména kvůli všeobecnému akceptování homosexuality.

Jeho podpora vojenské intervence, při níž zahynuly tisíce vojáků a ukrajinských civilistů, rozhněvala některé představitele pravoslavné církve v Rusku i v zahraničních církvích napojených na moskevský patriarchát.

Při kázání patriarcha Kirill řekl, že cítí také obavy o lidi postižené ozbrojeným konfliktem. „To všechno jsou lidé Svaté Rusi. Jsou to naši bratři a sestry,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme