‚Jejich násilné chování znepokojuje.‘ Země G7 varují Ukrajinu před extremisty, mohou narušit volby

Velvyslanci sedmi západních států ze skupiny G7 v Kyjevě varovali ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova před hrozbou, že by „extremistická hnutí“ působící na Ukrajině mohla narušit nadcházející prezidentské volby. O výstraze informovala ukrajinská redakce americké stanice Rádio Svoboda.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví extremisté (ilustrační foto) | Foto: David Mdzinarishvili | Zdroj: Reuters

Ukrajinský tisk se domnívá, že diplomaté mají na mysli nacionalisty, kteří mají v sobotu demonstrovat v centru Kyjeva. Hlavu státu budou Ukrajinci volit 31. března.

Obnovte suverenitu Ukrajiny, propusťte zadržené námořníky a dodržujte lidská práva, vyzvalo Německo Rusko

Číst článek

„Skupina G7 je znepokojena extremistickými politickými hnutími na Ukrajině, jejichž násilné počínání znepokojuje. Zastrašují ukrajinské občany, snaží se uzurpovat úlohu policie při zajištění bezpečnosti voleb a poškozují pověst ukrajinské vlády,“ praví se v dopisu, který ve jménu svých kolegů z Británie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa a USA v půli března zaslala francouzská velvyslankyně.

O pět dní později velvyslanci vydali prohlášení, vyjadřující naději, že nadcházející volby se budou vyznačovat „opravdovým soupeřením“, a opět varujícím před extremisty.

Mluvčí ministerstva vnitra ujistil, že Avakovova pozice vůči extremistům je „jasná a tvrdá“ a že vůdci radikálů byli varováni před následky „agresivních snah vměšovat se do poctivého volebního procesu“. Nepřekročitelné meze prý byly jasně stanoveny: žádné zastrašování, útoky, násilí či jiné násilné snahy ovlivnit volby.

List Ukrajinska pravda v této souvislosti připomněl sérii protestních akcí a demonstrací nacionalistů proti stávajícímu prezidentovi Petru Porošenkovi, při kterých došlo na potyčky s policií, ať v hlavním městě, anebo v dalších městech, kde Porošenko vedl kampaň za své znovuzvolení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme