Ukrajina úspěšně používá západní střely Harpoon, přispívají k ničení ruského námořnictva

Ukrajina minulý týden ohlásila první úspěšné použití Západem dodaných protilodních střel Harpoon proti ruským cílům. Ve svém pravidelném shrnutí válečné situace na Ukrajině to v úterý uvedlo britské ministerstvo obrany. Událost podle Londýna ukazuje na potíže, kterým čelí ruské námořnictvo v Černém moři.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V balíku by také mohly být protilodní střely Harpoon, zařízení pro bezpečnou komunikaci a noční vidění

Střely Harpoon na Ukrajinu dodaly Dánsko a Spojené státy | Zdroj: Reuters

Cílem útoku byl podle britského ministerstva obrany téměř jistě remorkér ruského námořnictva Vasilij Bech, který dopravoval zbraně a vojáky na Hadí ostrov v severozápadní části Černého moře.

„Zničení ruského plavidla při jeho zásobovací misi ukazuje na potíže, kterým Rusko čelí ve své snaze podpořit své vojáky okupující Hadí ostrov,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že Vasilij Bech je poslední z řady ruských lodí, které ve válce poškodily nebo potopily ukrajinské síly.

Čtyři civilisté zemřeli při ostřelování Doněcké oblasti, Ukrajina potopila ruský remorkér

Číst článek

Schopnosti ukrajinské pobřežní obrany podle Británie brání Rusku získat kontrolu nad Černým mořem a nasazovat námořní síly v jeho severozápadní části . „To zhatilo původní ruský operační plán pro invazi, který zahrnoval ohrožování Oděské oblasti z moře,“ dodalo ministerstvo.

Ukrajinské úřady minulý týden oznámily, že 17. června zasáhly střelami Harpoon remorkér Vasilij Bech. Tvrdí také, že se loď s raketovým systémem Tor na palubě potopila. Střely Harpoon na Ukrajinu dodaly Dánsko a Spojené státy.

Rusko obsadilo ukrajinský Hadí ostrov první den invaze. V dubnu se Černém moři potopil ruský raketový křižník Moskva. Ten se svojí asi 500člennou posádkou býval vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily. Podle Ukrajiny se loď potopila poté, co ji zasáhly protilodní střely Neptun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme