Rusko obdrželo odpovědi na své požadavky od Spojených států. Obsah dokumentu je zatím neznámý

Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan ve středu večer na ruském ministerstvu zahraničí předal písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk. „Předal dva dokumenty - jeden od Spojených států, druhý od Severoatlantické aliance,“ napsal na svém webu list Kommersant, aniž by upřesnil zdroj své informace. Předání americké odpovědi podle agentury TASS potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Moskva/Brusel/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan opouští sídlo ruského ministerstva zahraničí v Moskvě

Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan opouští sídlo ruského ministerstva zahraničí v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo zahraničí zároveň upřesnilo, že aliance předala svou odpověď prostřednictvím ruského velvyslance v Bruselu.

Rusko v návrhu, předloženém Spojeným státům v polovině prosince, požadovalo od Američanů, aby zaručili, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhnou z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by mohly ohrozit Rusko. Ruští představitelé opakovaně říkali, že očekávají od USA podrobnou odpověď na každý z osmi navržených bodů, připomněl Kommersant.

Washington dal jasně najevo, že nehodlá jednat o ruských požadavcích, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nikdy nepřipojí k NATO.

Vyjádřil ale ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že další vývoj krize určí skutečnost, zda Moskva, která soustředila množství vojáků u hranic s Ukrajinou, bude připravena akceptovat toto zúžení agendy.

Ukrajina nemá námitky proti odpovědím USA Rusku. ‚Pozice Kyjeva byla vzata v úvahu,‘ řekl ministr

Číst článek

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyjádřil ochotu zveřejnit americkou odpověď, nicméně američtí diplomaté jej požádali, aby to nedělal, tvrdí Kommersant. Lavrov ve středu před ruskými poslanci prohlásil, že Moskva nemůže americký dokument zveřejnit, ale veřejnost v Rusku i v dalších zemích si zaslouží, aby byla informována o podstatě americké odpovědi. Podle Lavrova jeho ministerstvo po americké odpovědi doporučí prezidentovi Vladimiru Putinovi další kroky v bezpečnostní oblasti.

Urovnání dalšího konfliktu

Kyjev ve středu prostřednictvím ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby oznámil, že nemá vůči západní odpovědi na ruské požadavky námitek, neboť zohledňuje jeho postoje.

Mezitím se v Paříži protáhla středeční čtyřstranná schůzka o urovnání konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty na východě Ukrajiny, který je součásti širšího sporu mezi Moskvou a Kyjevem a který hrozí přerůst v rozsáhlou válku, upozornil Reuters. Vyjednávači ve francouzské metropoli rokovali v takzvaném normandském formátu, kdy dialog Kyjeva a Moskvy zprostředkovávají Francie a Německo.

Na závěr přijali prohlášení, ve kterém vyjádřili podporu bezpodmínečnému dodržování příměří bez ohledu na rozpory a rozdílné názory ohledně dalších ustanovení minských mírových dohod.

Ukrajinský kancléř Andrij Jermak, který se schůzky zúčastnil, upozornil, že jde o první společně přijatý dokument od roku 2019. Další schůzka ve stejném formátu by podle něj mohla následovat za dva týdny v Berlíně.

„Je velmi povzbudivé, že Rusové souhlasili s tím, že znovu vstoupí do tohoto diplomatického formátu, jediného, do kterého jsou zapojeni,“ uvedl Elysejský palác a odhadl, že šlo o „jasný signál o stavu mysli“ v Kremlu před plánovaným pátečním jednáním Emmanuela Macrona a Vladimira Putina.

„Situace na Ukrajině je velmi napjatá, ale podnikáme všechny nezbytné kroky, abychom spustili proces uvolňování napětí,“ řekl francouzským senátorům ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Washington podle Kommersantu předpokládá, že Rusko se může odhodlat použít sílu proti Ukrajině, jak o tom ve středu hovořila náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová. Útok by podle ní mohl nastat do poloviny února.

Rusko rozmístilo u ukrajinských hranic desetitisíce vojáků a Kyjev i některé západní země tvrdí, že Moskva připravuje možnou invazi na Ukrajinu. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme