USA darují Ukrajině kazetovou munici, ta je v mnoha zemích zakázaná jako ‚nelidská a bezohledná‘
Spojené státy dodají Ukrajině v mnoha zemích zakázanou kazetovou munici. Výjimku ze zákazu šíření nebezpečných zbraní podepsal prezident Joe Biden. Náboje mají Ukrajině pomoci v její protiofenzívě ve válce s Ruskem, nový balík vojenské pomoci oznámil v pátek Pentagon. Ve většině členských zemí Severoatlantické aliance je tato kontroverzní munice zakázaná, Spojené státy ale patří k 8 z 31 členů NATO, které kazetovou munici vyrábějí a používají.
Kazetová munice má zesílený ničivý účinek vůči lidské síle na bojišti. Střela vybuchne nad bojovníky a zraní nebo zabije je stovkami malých projektilů, které se rozletí do okolí.
‚Odehrávají se zde tvrdé boje.‘ Ukrajina hlásí, že u Bachmutu postoupila o více než kilometr
Číst článek
Více než 120 zemí podepsalo konvenci, v které kazetovou munici označily za nelidskou a bezohlednou. Střely totiž zabíjejí všechno ve svém dosahu. Nevybuchlé náboje pak ohrožují vlastní vojáky nebo i civilisty ještě mnoho let po válečném konfliktu.
Rusko, Ukrajina ani Spojené státy ale signatáři konvence nejsou a Rusko už v tažení na Ukrajině tuto munici používá. Kyjev dostane americkou kazetovou munic ze skladů ministerstva obrany v rámci nového balíku vojenské pomoci USA v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun).
Proti dodání kazetové munice se ohradilo Německo. Po jednání ve Vídni to řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Zaslání takové munice vyloučil i ministr obrany Boris Pistorius, píše agentura Reuters.
Zaslání kazetové munice Ukrajině kritizují kvůli dopadům na civilní obyvatelstvo i organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch vyzvala USA, aby Ukrajině tyto zbraně neposkytly. Organizace také tvrdí, že tuto munici používají při bojích ruská i ukrajinská armáda, což vedlo k smrti ukrajinských civilistů.
USA se podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana dlouho zdráhaly munici poskytnout kvůli rizikům, které mohou nevybuchlé nálože představovat pro civilisty. Podíl nevybuchlých menších náloží v granátech z USA bude podle Sullivana méně než 2,5 procenta.