Severokorejští špioni v ukrajinském vězení: Kyjev k nim pustil novináře, brání se obviněním

Ukrajina se snaží dokázat, že její rakety nejsou základem pro severokorejské balistické střely. Odhalila proto informaci, že ve vězeních má dva špiony z KLDR, kteří se snažili návrhy raket ukrást.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start severokorejské mezinárodní balistické rakety (ICBM) Hwasong-14 (nedatovaný snímek zveřejněný severokorejskou agenturou KCNA 29. července 2017).

Start severokorejské mezinárodní balistické rakety (ICBM) Hwasong-14 (nedatovaný snímek zveřejněný severokorejskou agenturou KCNA 29. července 2017). | Zdroj: Reuters

Dva muže, jednoho padesátníka a druhého mladšího, ukrajinská rozvědka zatkla při pokusu nafotit si výrobní dokumentaci balistických raket. Tu jim ale jako součást provokace připravily právě ukrajinské bezpečnostní složky, které na místě měly nejen kamery, ale také spoustu policistů.

Osm let s železobetonem a nábytkem

Oba muži pak u soudu dostali za špionáž osmiletý trest vězení a Kyjev nyní americké televizi CNN dovolil, aby se za odsouzenými Severokorejci vydala přímo do jejich cel. Starší z nich, který je zřejmě velitel, skončil v přísněji střežené části, a jak říká CNN, čas si krátí prací na výrobě železobetonu. Mladší, který je zřejmě odborníkem na techniku, je ve vězení s nižší ostrahou a vyrábí nábytek.

Severokorejské strategické rakety mohou mít motory ze Satana. Ukrajina to popírá

Číst článek

Reportérům CNN se ze severokorejských špionů podařilo dostat jen něco málo zajímavých informací. Mladší muž sice původně se setkáním s novináři souhlasil, ale pak jen zakryl objektiv kamery a odešel.

Starší z mužů byl sdílnější. Přiznal se před novináři k tomu, že jako obchodní atašé na severokorejské ambasádě v Bělorusku měl za úkol sehnat trénink pro raketové experty z jeho vlasti. A údajně mu šlo jen o informace, které nebyly tajné.

Novinářům také řekl, že se chce do vlasti vrátit, protože od svého zatčení nemluvil se svou rodinou. Prohlásil rovněž, že je ve vězení spokojený s jídlem i prací, víc ale už v zájmu své rodiny říct nechtěl.

Návrat špionů do Severní Koreje však podle Denyse Černyšova z ukrajinského ministerstva zahraničí nemusí skončit slavně: vracet se totiž budou jako neúspěšní agenti bez splněného úkolu.

Deportovaní Severokorejci

Rozhodně se přitom nejedná o jediné severokorejské špehy na Ukrajině. Mnoho Severokorejců v zemi působilo jako pracovníci v oblasti alternativní medicíny a v roce 2011 – ve stejném roce, kdy policie zatkla tyto dva muže – vyhostily ukrajinské úřady jinou dvojici, obviněnou z toho, že se snažila získat munici a raketové součástky včetně raket vzduch-vzduch.

KLDR se chlubí novými hrami pro smartphone. Sviští v nich atomové bomby a hynou ponorky nepřítele

Číst článek

O čtyři roky později pak Ukrajina deportovala hned pět Severokorejců a v roce 2016 nakonec vyhostila úplně všechny Severokorejce, až na zmíněné dva vězněné.

Tvrzení britského think-tanku Mezinárodní institut pro strategická studia, že návrh severokorejských raketových technologií může pocházet z ukrajinských výzkumných úřadů, Kyjev odmítá. Podle ukrajinské rozvědky je to nemožné, protože všechny špiony chytili. Ukrajinská vláda obviňuje Moskvu, Kreml jakékoli zapojení odmítá. 

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme