Havel, Pražský hrad a knihovna. České centrum v Kyjevě opět funguje
Francouzský institut, Polský institut nebo také České centrum – státní organizace, které se snaží zprostředkovat kulturu a jazyk svých zemí v zahraničí. Své pobočky už dřív otevřely i na Ukrajině. Ruská invaze kulturní výměnu na čas přerušila. Dveře do Českého centra v Kyjevě jsou teď už ale znovu otevřené. A jeho ředitelka Tereza Soušková úřaduje přímo z ukrajinské metropole.
„Tady mám knihovnu. V minulosti před invazí a před covidem to byla velmi živá místnost. Máme tady promítačku a plátno, takže jsme mohli knihovnu velmi rychle přeměnit na malý kinosál,“ přibližuje pro Radiožurnál Soušková.
Také je tady velká panoramatická fotka Pražského hradu. A mezi okny je fotka bývalého prezidenta Václava Havla.
Dále jsou tu také učebny a sklad. „V dobách předcovidových a předinvazních jsme učili češtinu na zhruba 20 nebo 25 místech po celé Ukrajině. Měli jsme například velkou pobočku v Dnipru nebo Charkově,“ vyjmenovává Soušková. „Kurzy češtiny teď učíme online,“ dodává.
Podle učitele češtiny Borise je nyní v Česku více studentů. „Před válkou bylo větší množství středoškoláků, ale teď je v Česku větší množství dospělých lidí,“ míní.
Kromě online kurzů češtiny se České centrum v Kyjevě snaží také pomáhat v centrech pro běžence na západní Ukrajině nebo organizovat koncerty v ukrajinských městech.