Ruské síly podle Kyjeva útočí po celé linii fronty. Větších úspěchů ale nedosáhly

Ruští vojáci útočí po celé frontové linii v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, oznámil v sobotu ukrajinský generální štáb. Ruské ministerstvo obrany ohlásilo zničení tří skladů dělostřelecké munice a tří ukrajinských vrtulníků, sestřelení bitevního letounu Su-25 a 15 bezpilotních letounů. Tato tvrzení však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Kyjev (Aktualizováno: 11:06 23. 4. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený ruský vrtulník nedaleko obce Mala Rogan poblíž Charkova

Zničený ruský vrtulník nedaleko obce Mala Rogan poblíž Charkova | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Ruské síly za uplynulý den ale navzdory zvýšené aktivitě významnějších územních zisků nedosáhly, jejich úsilí totiž nadále maří ukrajinské protiútoky, upozornila britská vojenská rozvědka.

Ačkoliv Moskva již ohlásila dobytí strategického přístavu Mariupol u Azovského moře, těžké boje tam pokračují a zpomalují postup ruských vojsk na Donbasu, uvedlo k poznatkům rozvědky britské ministerstvo obrany.

Postupu ruských sil brání také skutečnost, že se jim kvůli účinné ukrajinské obraně nepodařilo ovládnout vzdušný prostor ani moře.

Děripaskovo lavírování mezi Západem a Putinem. Bývalého ‚hliníkového krále‘ dohánějí sankce

Číst článek

V oblasti Donbasu ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily osm útoků nepřítele. V Mariupolu jsou ukrajinské síly obklíčeny v ocelárnách Azovstal a pokračuje tam ruské bombardování, a to i ze strategických bombardérů, uvádí generální štáb. K odminování přístavu vyslalo ruské velení ženijní jednotky.

Ukrajinská média z hlášení armádního velení zdůrazňují, že u Izjumu v Charkovské oblasti byly do bojů nasazeny a již utrpěly ztráty jednotky ruské 64. motostřelecké brigády, jejíž příslušníci jsou podezřelí z válečných zločinů ve městě Buča u Kyjeva.

V Buči, kterou Rusové načas okupovali, končí exhumace obětí. Zatím se našla těla 412 zavražděných obyvatel města, informovala v sobotu agentura Unian.

Rusko od začátku útoku na Ukrajinu přišlo asi o 21 600 vojáků, 854 tanků a 2205 dalších obrněnců, 177 letadel a 154 vrtulníků, odhadl v sobotu ukrajinský generální štáb. Ani tyto údaje ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Moskva přiznává výrazně nižší ztráty.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Další pokus o evakuaci

Ukrajina v sobotu podnikne další pokus o evakuaci civilistů z přístavního města Mariupol, které z větší části ovládají ruská vojska. Oznámila to místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

„Dnes se znovu pokusíme evakuovat ženy, děti a seniory,“ uvedla vicepremiérka na sociálních sítích a dodala, že civilisté by se měli shromáždit u jednoho z obchodních center ve městě. „Pokud půjde vše podle plánu, evakuace by měla začít přibližně v poledne (11.00 SELČ),“ upřesnila Vereščuková.

Černochová požádala o zvýšení rozpočtu ministerstva obrany o 1,4 miliardy. Premiér ji podpoří

Číst článek

V předchozích dnech nevyšly pokusy o evakuaci z Mariupolu a z místních oceláren Azovstal, kde se nadále brání ukrajinští vojáci, připomíná BBC a dodává, že z odpovědnosti se vzájemně obviňovaly obě strany.

Ruská strana tvrdila, že ukrajinští vojáci nedovolují civilistům použít humanitární koridory, Vereščuková to odmítala.

Rusové se podle Vereščukové cynicky tváří, že nechápou rozdíl mezi koridorem, kterým se vojáci mají vzdát do zajetí, a humanitárním koridorem pro evakuaci civilistů. Ve skutečnosti ale podle ní tento rozdíl velmi dobře chápou a tímto způsobem se jen snaží zvýšit tlak na ukrajinské vojáky, aby se vzdali.

Pluk Azov zveřejnil nové video z podzemí pod ocelárnami Azovstal, ve kterém se už skoro dva měsíce skrývají před ruským ostřelováním a nálety také ženy s dětmi. Stýskají si, jak moc touží zase vidět slunce, a prosí o koridor, kterým by mohli bezpečně odjet do neokupované části Ukrajiny.

Ukrajinské úřady informovaly o nálezu dalšího masového hrobu, do kterého podle nich Rusové pohřbívají zabité obyvatele Mariupolu. Poradce starosty města Petro Andrjuščenko uvedl, že tento hrob se nachází ve vsi Vynohradne, vzdálené asi deset kilometrů na východ od Mariupolu.

NEW: Satellite imagery reveals a mass grave site about 12 miles west of Ukraine's besieged city of Mariupol.

Russian soldiers have been reportedly taking the bodies of people killed in Mariupol to this site in Manhush, Ukraine that contains more than 200 graves.

📷:@Maxar Technologies

17:14 – 21. 04. 2022

486 744

V pátek americká společnost Maxar uvedla, že na satelitních snímcích z okolí Mariupolu je vidět hromadné pohřebiště v blízkosti hřbitova ve městě Manhuš, které leží asi 20 kilometrů západně od Mariupolu.

Mariupolská radnice odhadla, že v těchto hrobech by Rusové mohli pohřbít 3000 až 9000 obyvatel města. Podle Andrjuščenka se Rusové snaží utajit „důsledky válečných zločinů“. Starosta Mariupolu dříve odhadl, že během ruského obléhání mohlo být zabito na 21 000 civilistů.

Ruská strana se k těmto obviněním dosud nevyjádřila. Moskva popírá, že by ruské síly útočily na civilisty a civilní cíle, a svědectví o válečných zločinech, kterých se na Ukrajině dopustili ruští vojáci, odmítá jako nepřátelskou propagandu.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme