Útok na Kyjev má pět zraněných, včetně dítěte. Pekarová Adamová a Vystrčil jsou na Ukrajině

  • Ruský útok na Kyjev si v noci na sobotu vyžádal pět zraněných, včetně jedenáctiletého dítěte. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na starostu ukrajinské metropole Vitalije Klička. Trosky dronů podle něj způsobily na několika místech požáry, včetně obytné budovy a školky.
  • Do Kyjeva zároveň přijeli předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
  • Kvůli trvajícímu leteckému poplachu zamířili čeští politici z vlakového nádraží rovnou do hotelového krytu.

Sledujeme online Kyjev/Praha (Aktualizováno: 10:23 25. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové v noci nasadili proti Ukrajině rekordní počet 75 bezpilotních letounů Šáhed íránské výroby, z nichž 71 se podařilo sestřelit, uvedl podle webu deníku Ukrajinska pravda velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Agentura Ukrinform napsala, že v Kyjevě bylo slyšet kolem osmi výbuchů. Zpravodaj DPA informoval o dlouhotrvající palbě protivzdušné obrany. Agentura Reuters cituje místní obyvatele, kteří slyšeli drony a výbuchy celou noc. 

Poplach trval v hlavním městě šest hodin, oznámil na sociální síti Telegram Kličko. Nad ukrajinským hlavním městem protivzdušná obrana zničila okolo šesti desítek vzdušných cílů, uvedl velitel vojenské správy metropole Serhij Popko.

Trosky jednoho bezpilotního letounu podle Klička spadly na výškovou budovu ve východní části Kyjeva, a trosky dalšího pak podle Ukrinformu na pětipodlažní budovu v západní části ukrajinského hlavního města. Ve druhém případě utrpěli zranění dva lidé. Podle Klička nebylo nutné nikoho z pěti zraněných po ošetření hospitalizovat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil nálet za „záměrný teror“, protože Rusové zaútočili právě v den, kdy si Ukrajinci připomínají miliony obětí hladomoru způsobeného sovětským režimem. A přislíbil další posílení protivzdušné obrany.

Evropská návštěva

Zasaženo bylo při útoku i několik budov, jedna ve čtvrti nedaleko nádraží, na které čeští politici dorazili. Do krytu musel také další zahraniční host v Kyjevě, lotyšský prezident Edgars Rinkévičs.

Pekarovou Adamovou a Vystrčila doprovází při návštěvě Kyjeva další členové obou komor Parlamentu, informovala Česká televize. Jsou jimi například místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová (DKU-ČSL), předseda senátního školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09) a předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Jako první bod oficiálního programu zapálili svíčky u památníku obětí ukrajinského hladomoru z let 1932 až 1933.

Prezident na jedno použití? Co čeká Zelenského po válce

Číst článek

Společně s šéfy parlamentů dalších evropských zemí se setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou ukrajinského zákonodárného sboru Ruslanem Stefančukem. 

Předsedové obou komor českého parlamentu přijeli do ukrajinské metropole v době, kdy se vedení země snaží přesvědčit Evropskou unii, aby do konce roku oficiálně zahájila rozhovory o ukrajinském vstupu do evropského bloku. Čeští politici to podporují, unie ale v této otázce není jednotná.

Ukrajina také rok a tři čtvrtě od začátku ruské agrese usiluje o to, aby evropští spojenci před těžkými zimními měsíci nepolevovali v dodávkách zbraní.

Očekává se, že čeští představitelé stejně jako zástupci parlamentů Belgie, Finska, Irska, Polska či Estonska dají najevo ochotu dále Ukrajinu podporovat v obraně proti Rusku.

Palice a rozbíjení kamene. Rusové na Ukrajině ničí památníky obětem holodomoru

Číst článek

Jednodenní návštěva je načasována na termín, kdy si Ukrajina připomíná oběti hladomoru, který vyvrcholil před 90 lety. Podle historiků mu padlo za oběť až několik milionů Ukrajinců. Obě komory českého parlamentu loni označily tento hladomor za genocidu vyvolanou sovětským stalinským režimem.

Pekarová Adamová a Vystrčil se během soboty mají také setkat s představiteli Krymských Tatarů, kteří po obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem čelí útlaku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme