Ukrajinský premiér Hrojsman ve středu rezignuje. Plán oznámil po inauguraci nového prezidenta

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman v pondělí před novináři oznámil, že ve středu po zasedání vlády podá demisi. Stalo se tak po dnešní inauguraci nového prezidenta Volodymyra Zelenského, který po uvedení do úřadu oznámil rozpuštění parlamentu.

Kyjev (Aktualizováno: 17:46 20. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Hrojsman, kandidát na post ukrajinského premiéra | Foto: Reuters

Hrojsman býval stoupencem bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Po jeho zvolení v roce 2014 byl jmenován místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj. Ve stejném roce, po ukrajinských parlamentních volbách, se stal předsedou parlamentu. O dva roky později premiérem.

Nedávno se ale od Bloku Petra Porošenka odtrhl. Při ohlášení své demise vybídl novou hlavu státu k převzetí veškeré odpovědnosti za další vývoj v zemi.

Předčasné volby by se mohly konat dva měsíce poté, co Zelenskyj vydá dekret oficiálně rozpouštějící parlament, podotkla agentura AP. Připomněla, že premiérovo odstoupení vyžaduje schválení Parlamentem. I v takovém případě Hrojsman zůstane v čele úřadujícího kabinetu do vytvoření nové vlády.

Premiér dal v pondělí najevo, že v příštích parlamentních volbách hodlá kandidovat. Očekává se, že tak učiní s novou stranou.

„Ukrajinský prezident dnes skládal přísahu. V inauguračním projevu řekl, že by vláda měla odstoupit. Myslím, že víte, že (na Ukrajině podle ústavy) vláda podává demisi nově zvolenému parlamentu, a ne nově zvolenému prezidentovi. Nicméně jsem se za sebe rozhodl podat demisi hned po dalším zasedání vlády ve středu,“ řekl Hrojsman podle webu listu Ukrajinska pravda.

Ukrajinu čekají předčasné volby. Zelenskyj při inauguraci rozpustil parlament

Číst článek

Konec celé vlády

„Navrhl jsem prezidentovi a parlamentu, abychom společně vypracovali novou agendu a velice rychle začali přijímat rozhodnutí, které posílí Ukrajinu. Prezident si zvolil jinou cestu. Soudím, že dnešními prohlášeními přijal na sebe veškerou odpovědnost vůči budoucím hrozbám, které jsou na pořadu dne,“ dodal premiér podle agentury Interfax-Ukrajina na tiskové konferenci.

Agentura připomněla, že premiérovo odstoupení má za následek odstoupení celého kabinetu. Novou vládu má zformovat parlament během 60 dnů, jinak prezident může parlament rozpustit. Mezitím odstupující vláda plní své pravomoci, než začne pracovat nový kabinet.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme