Ukrajinský letecký návodčí: Máme málo zbraní. Rusové nás budou válcovat převahou železa

Za úspěšnou obranou Ukrajiny před ruskou agresí stojí nejen zbraně, ale také specialisti, kteří jsou už z povahy jejich profese neviditelní. Například rozvědčíci a letečtí návodčí. To oni směřují palbu na ty správné cíle. S jedním z nich se setkal i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Ukrajině.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důstojník ukrajinských sil, který si nechává říkat Raša

Dva správně motivovaní dělostřelci mohou odolat i pětinásobné, ale demoralizované přesile, říká rozvědčík a letecký návodčí Raša | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Tento důstojník ukrajinských sil si nechává říkat Raša. Je rozvědčíkem a leteckým návodčím. Vystudoval práva a vojenskou školu. Působil jako pilot a byl nasazený už v Afghánistánu za sovětské invaze. Teď je špičkovým odborníkem na nepřátelské cíle.

„Jde o navádění, rozvědku, přípravu akcí, školení vojáků. Je to intelektuální práce. Pracoval jsem například se skupinou obránců Azovstalu v Mariupolu. Stihl jsem odjet zavčasu, ale oni tam bohužel zůstali. V této válce jsem už devátým rokem, je mi 60 let, takže už mám určitou volnost. Připadám si trochu jako umělec, jako člověk svobodného povolání. Hodně pracuji s počítačem – je to víceméně analytická práce,“ popisuje Radiožurnálu.

Podle pana Raši je základním problémem nedostatek zbraní: „Nejsem politik, můžu soudit jen z čistě vojenského hlediska a vidím, že máme málo zbraní. Po této technické stránce silně prohráváme. Nejde ani tak o kvalitu jako spíš o množství zbraní. Dejme tomu, že dostaneme deset tanků Abrams, Rusové proti tomu postaví pět set T-72. To je příliš velká nerovnováha, že? Tank Abrams je samozřejmě technicky mnohem vyspělejší, ale oni nás budou válcovat prostě převahou železa, munice a lidských zdrojů. Pro ně přece lidské zdroje nic neznamenají, oni nás prostě ušlapou.“

Rusko láká státní zaměstnance na okupovaná ukrajinská území. Dostanou tam dvojnásobný plat

Číst článek

Západ ale také stojí před otázkou – dát Ukrajině staré sovětské zbraně, nebo nové, moderní?

„To jsou dvě metody: buď hodně starých, nebo méně nových zbraní. V obou případech ale na straně dárců , jako je Česko nebo Německo, vzniká problém, jak tyto zbraně doplnit, protože vojensko-průmyslový komplex je nestihne tak rychle nahradit. Kdyby americký zákon o půjče a pronájmu fungoval v takových objemech jako za druhé světové války, kdy pomohl Sovětskému svazu, všechno by samozřejmě bylo jinak. Nemáme potíže s obsluhou a používáním západních zbraní, ale s náhradními díly. Máme spoustu technicky nesmírně zdatných lidí a také IT odborníků. Neříkám, že jsme špičkoví, ale naši lidi se rychle zaučují. S tím problém není,“ říká Raša.

Ukrajincům hrozí, že se budou muset stáhnout od Lysyčansku. Připustil to gubernátor

Číst článek

A proto si Ukrajinci podle rozvědčíka Raši zatím dokázali velmi dobře poradit v boji proti velké přesile.

„Dali nám sice zatím jen deset procent toho, co potřebujeme, ale sám vidíte, že pohyb ruské fronty se už prakticky zastavil. To je samozřejmě velký pokrok a naše velení už nabralo zkušenosti. Stáhli jsme se sice z některých území na východě, v Luhanské oblasti, ale ona žádný valný strategický význam nemá. Přesto tam naši pořád drží pozice a to pro nim bojuje devět taktických skupin ruské armády. Podobné je to i u Charkova. Až dostaneme dalekonosná děla, narušíme jim logistiku. Bez pohonných hmot, jídla a munice ani mnohatisícová horda nic nezmůže,“ vysvětluje letecký návodčí.

Špatně připravení Rusové

Raša se podílel na úspěšném zásahu proti ruským cílům na Hadím ostrově. Vysvětlil mi, proč je toto skalisko v Černém moři tak důležité.

Na Ukrajině začíná první proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění

Číst článek

„Tento ostrov leží prakticky na hranici vod Ukrajiny a Rumunska. Pokud tam Rusko rozmístí silné prostředky protivzdušné obrany, jeho rakety pokryjí území Rumunska, západní Ukrajiny a doletí i do Česka nebo na Slovensko. Mohou jimi kontrolovat prakticky celý západ Černého moře a jestli tam rozmístí výkonné radary, budou mít celou jižní Evropu jako na dlani. Dnes tam mají jen dva raketové komplexy TOR a dvě nebo tři auta se systémy Pancir. Tyto rakety mají jen krátký dolet a pobřeží Ukrajiny neohrožují. Mohou ale krýt dodávky silnějších zbraní.“

Tomu podle ukrajinského návodčího zabránily poslední ukrajinské akce a potopení několika lodí, včetně vlajkového křižníku Moskva.

Nesdílejte informace o ofenzivě u Chersonu na internetu, škodíte armádě, varuje Kyjev Ukrajince

Číst článek

„Výsledkem naší operace na Hadím ostrově je to, že se všechny čtyři ruské válečné lodě včetně výsadkové vrátily do přístavu v Sevastopolu. Předtím se pohybovaly blíž k Oděse a snažily se nás zastrašit. Teď jim ale došlo, že Ukrajina má zbraně, které je mohou ohrozit, takže zapluly zpátky do zátoky v Sevastopolu a bojí se vyplout na otevřené moře,“ popisuje se Raša.

Rusko má také podle něj velký problém s motivací svých vojáků. „K této válce jsou mimochodem velmi špatně ideologicky připravení. Mám dojem, jako by si jeli do války jen vydělat a nakrást. Oni už podvědomě jedou na Ukrajinu s tím, že budou rabovat. Nejedou bojovat za nějakou velkou ideu. Z vlastní zkušenosti v sovětské námořní pěchotě vím, jak nás politruk zpracovával. Opravdu jsem byl připravený padnout za vlast. Navíc jim slíbenou výplatu vyplácejí se zpožděním, neplní sliby o příspěvcích pozůstalým a na pohřeb. Jejich morálka klesá. Kdyby byli ideologicky líp připravení, měli bychom to těžší,“ domnívá se rozvědčík Raša.

Dva správně motivovaní dělostřelci mohou odolat i pětinásobné, ale demoralizované přesile, uzavírá ukrajinský rozvědčík a letecký návodčí Raša.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme