Ukrajinské lodě dál vyvážejí obilí navzdory ruské výpovědi společné dohody. Turecko slíbilo ochranu

  • Z ukrajinských přístavů vyplulo v pondělí v rámci dohody o vývozu obilí 12 lodí, uvedl podle Reuters ukrajinský ministr pro infrastrukturu Oleksandr Kubrakov.
  • Rusko v sobotu pozastavilo svoji účast na dohodách umožňujících vývoz potravin z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Organizace spojených národů, Turecko a Ukrajina se ale v neděli dohodly na plánu přesunu 16 plavidel.
  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Turecko je odhodláno dohody o vývozu obilí z Ukrajiny ochránit, mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale zapochyboval, zda se snaha o její zachování bez ruské účasti může setkat s úspěchem.
  • Turecký ministr obrany v telefonickém rozhovoru svého protějška vyzval, aby Rusko odstoupení od obilné dohody přehodnotilo.

Kyjev/Ankara (Aktualizováno: 18:11 31. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní loď Glory odjíždí z přístavu v Čornomorsku

Nákladní loď Glory odjíždí z přístavu v Čornomorsku (archivní foto) | Foto: Serhii Smolientsev | Zdroj: Reuters

„(V pondělí) opustilo ukrajinské přístavy 12 lodí. OSN a Turecko zajistí deset kontrolních týmů, které provedou inspekci 40 lodí zapojených do černomořské obilné iniciativy. Tento plán byl přijat ukrajinskou delegací a ruská delegace o něm byla informována,“ oznámil Kubrakov na twitteru.

Mluvčí vojenské správy v Oděse oznámil, že na lodích, které v pondělí vypluly z ukrajinských přístavů, bylo 354 500 tun zemědělských produktů. To je podle Reuters dosud největší množství, jaké se z přístavů od uzavření dohody povedlo během jednoho dne vyvézt.

Erdogan řekl, že navzdory zdráhání Ruska je Turecko odhodláno „pokračovat v humanitárním úsilí“. Turecko podle něj bude chránit dohody o vývozu ukrajinského obilí, k jejímž garantům Ankara patří.

Turecký ministr obrany Halusi Akar a jeho ruský protějšek Sergej Šojgu v pondělí spolu telefonicky hovořili. Akar vyzval ruského ministra, aby Moskva přehodnotila rozhodnutí odstoupit od obilné dohody, oznámilo turecké ministerstvo obrany.

Turecký ministr argumentoval významem této dohody pro vyřešení globální potravinové krize a jejím výlučně humanitárním zaměřením, a proto by se dohoda měla uplatňovat odděleně od konfliktu na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany také oznámilo rozhovor mezi oběma ministry, nicméně neupřesnilo, jak Šojgu na tureckou žádost reagoval.

Článek pokračuje pod reportáží.

Ruský prezidentský mluvčí Peskov v pondělí podle agentury Interfax prohlásil, že obilná dohoda je bez ruské účasti nejspíš neudržitelná, a varoval, že se nemusí podařit zajistit bezpečí plavidel.

„V podmínkách, kdy Rusko hovoří o nemožnosti zaručit bezpečnost plavby v uvedených oblastech, je tato dohoda sotva realizovatelná. Dostane jiný ráz, bude mnohem riskantnější, nebezpečnější a nezaručená,“ sdělil Peskov.

Mluvčí OSN sdělil, že v pondělí má být zkontrolováno 40 plavidel a první z nich prověřili inspektoři ve vodách u Istanbulu. Byli mezi nimi ale jenom pracovníci OSN a Turecka, zatímco minulých inspekcí se účastnili také Rusové a Ukrajinci.

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Jako důvod Rusko uvedlo, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Učinilo tak v reakci na útok na svou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme