Ukrajinský soud propustí zadrženého Čecha. Musí zaplatit kauci 4500 eur a zůstat v zemi

Bývalého vysokého důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála, kterého podle médií ve středu zadržela ukrajinská policie, propustil soud na kauci ve výši 4500 eur (115 000 korun). Musí ale zůstat dva měsíce na Ukrajině a být k dispozici vyšetřovatelům. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vysoce postavený důstojník policie Luděk Vokál | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer,“ uvedla Valentová ve středu a doplnila, že českou diplomacii o jeho zadržení informovala ukrajinská bezpečnostní služba.

Ukrajinci zadrželi Čecha. Jde o exdůstojníka ÚOOZ Vokála spojeného s kauzou Vidkun, tvrdí média

Číst článek

Server Info.cz s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že zadrženým je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá z několika trestných činů.

Podle serveru jeho zatčení na Ukrajině souvisí s jeho současnou aktivitou v oblasti bezpečnosti, kterou ani po svém stíhání v Česku neopustil.

Počátkem dubna GIBS navrhla obžalovat Vokála ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vyzradil informace o policejní razii v kauze Vidkun, týkající se podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Kauza Vidkun: GIBS navrhla obžalovat bývalého policistu Vokála kvůli úniku informací

Číst článek

Vedle toho Vokál čelí obvinění, že mezi roky 2010 a 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi společnosti ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.

Další skutky se týkají toho, že pomohl zdržet zátah policie proti údajným vyděračům nebo zařízení povolení k pobytu pro přítelkyni jedné z vlivných postav tuzemského podsvětí.

Server také ve středu uvedl, že spolu s Vokálem ukrajinské bezpečnostní složky zadržely údajně i českého diplomata, který byl ale následně vzhledem k vlastnictví diplomatického pasu propuštěn. Zadržení diplomata mluvčí Valentová ale nepotvrdila, ministerstvo podle ní takovou informaci nemá.

Eva Mošpanová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme