Ukrajina má nejslabší arzenál od začátku války. Na vině jsou výbuchy v muničních skladech

Vojenský arzenál Ukrajiny je po úterním výbuchu muničních skladů velmi oslabený. Uvedl to tajemník Rady pro bezpečnost a obranu Oleksandr Turčynov. Při mohutném výbuchu a následném požáru u obce Kalynivka shořelo asi 83 tisíc tun střeliva.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Ukrajině evakuovali tisíce lidí kvůli explozi muničního skladu. | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Letos to byla navíc už druhá podobná exploze. Podle Turčynova je to největší zásah pro bojeschopnost ukrajinské armády od začátku konfliktu na východě země. Obnova rezerv by stála v přepočtu miliardy korun.

Ukrajinci evakuovali desítky tisíc lidí, na vojenské základně vybuchl muniční sklad

Číst článek

Stále není jasné, jestli byl úterní požár u Kalynivky sabotáž, nebo nehoda. Hlavní vojenský žalobce Anatoly Matios upřesnil, že bezpečnostní systém byl mimo provoz a vybavení ostrahy bylo zastaralé.

Problémy se zabezpečením podle Matiose řeší většina podobných zařízení v zemi. Za poslední dva roky vypukly v ukrajinských armádních skladech celkem čtyři velké požáry.

Letos už třetí požár

Například letos v březnu hořelo ve skladu zbraní u Charkova, jeden člověk tehdy přišel o život. Evakuovat bylo třeba kolem 20 000 lidí. Ministerstvo obrany vinu tehdy připisovalo ukrajinským separatistům a Moskvě.

List Ukrajinska pravda poznamenal, že letos je to už třetí požár ve vojenských skladech. Poslanec Anton Heraščenko, blízký ministru vnitra Arsenu Avakovovi, navrhl kolegům v branném výboru požádat prezidenta Petra Porošenka, aby jako vrchní velitel odvolal náčelníka generálního štábu Viktora Muženka a jeho zástupce, zodpovědného za stav muničních skladů.

Generální štáb by také měl vysvětlit, kam se podělo 300 milionů hřiven (asi 252 milionů korun), přidělených letos parlamentem na zvýšení bezpečnosti armádních skladů.

Kvůli mohutnému požáru nechaly ukrajinské úřady evakuovat 30 000 lidí. Kromě Kalynivky, která leží asi 190 kilometrů jihozápadně od ukrajinské metropole Kyjeva, byly evakuovány i dvě sousední vesnice a úřady vyzvaly občany, aby nepodléhali panice.

V okruhu 50 kilometrů byl uzavřen vzdušný prostor, policie zablokovala několik silnic a změněny byly jízdní řády 14 vlakových spojů. Podle agentury AP byly v zasažené oblasti také přerušeny dodávky elektřiny a plynu.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme