Ukrajina má novou bezpečnostní strategii, počítá se vstupem do NATO

Ukrajinská Rada pro národní bezpečnost a obranu schválila novou bezpečnostní strategii země na příští léta. Koncepce zahrnuje i možné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci a pojistky energetické bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Ukrajina bude harmonizovat své vojenské standardy s normami zemí a struktur NATO tak, aby byla připravená na vstup do Aliance, oznámil prezident Petro Porošenko, přestože Severoatlantická aliance další rozšíření v dohledné době neplánuje.

Klíčovou zůstává energetická bezpečnost země. Ukrajina proto diverzifikuje své zdroje tak, aby podíl žádného z dodavatelů plynu, ropy nebo elektřiny nepřekročil 30 procent, usnesla se ukrajinská bezpečnostní rada.

To bude mimo jiné znamenat omezení dovozu plynu z Ruska - podíl ruského Gazpromu na ukrajinském trhu v současnosti dosahuje 37 procent.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme