Ukrajina si předvolá maďarského velvyslance kvůli výrokům Orbána o ‚zemi nikoho‘

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k „otevřenému rozhovoru“ kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl v pátek server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za „zemi nikoho“.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidesz se dle Orbána spojí s podobnými stranami z Itálie a Polska

Fidesz se dle Orbána spojí s podobnými stranami z Itálie a Polska | Foto: Michaela Rehle | Zdroj: Reuters

„Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak,“ uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za "kategoricky nepřijatelné".

„Budapešť pokračuje v politice směřující k úmyslnému zničení maďarsko-ukrajinských vztahů a zásadně omezuje možnost dalšího dialogu mezi oběma sousedními zeměmi,“ dodal ukrajinský diplomat.

‚Vymýtit nepotismus a korupci není v Orbánově zájmu.‘ Maďarský premiér je v nejhorší situaci za 13 let vlády

Číst článek

Orbán se během setkání s novináři vyjádřil k válce Ruska proti Ukrajině. Podle ukrajinského portálu dal najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva, ale domnívá se, že se Ukrajina postupně přemění v „neřiditelnou trosku“, což je podle něj cíl Ruska, aby Západ nemohl hovořit o Ukrajině jako o „cenné odměně“. A Rusům se podle Orbána už podařilo přeměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“, čili je na tom stejně jako Afghánistán.

Orbán obviňuje Západ z rozpoutání nové studené války, zatímco Maďarsko si přeje zůstat mimo jakoukoliv válku a udržovat dobré vztahy i se soupeři Západu.

Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic.

Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, resp. Maďarska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme