Ukrajina na hranicích buduje novou železnou oponu, tvrdí Moskva

Moskva označila rozhodnutí ukrajinských orgánů zavést biometrické kontroly na svých hranicích za novou berlínskou zeď. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odkazem na oznámení ruského ministerstva zahraničí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kyjev v pondělí oznámil, že bude od příštího roku na svých hranicích shromažďovat biometrické údaje, jako jsou otisky prstů a digitální fotografie, od všech lidí cestujících na ukrajinské území. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina však nová opatření ovlivní především ruské občany.

Ukrajina začíná jednat o členství v NATO. Kyjev by to mohl stihnout za tři roky, uvedl Porošenko

Číst článek

Ukrajinské úřady navíc od příštího roku zavedou předběžnou registraci na internetu pro Rusy, kteří plánují vycestovat na Ukrajinu, a těch, kteří na jejím území již přebývají. Podle šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova budou muset Rusové uvádět i informace o místu přechodného bydliště a o pohybu na ukrajinském území.

"Podle všeho jsou na Ukrajině ochotni budovat novou železnou oponu, jen aby zamezili normální lidské a příbuzenské komunikaci mezi obyvateli Ruska a Ukrajiny," píše se v oznámení ruského ministerstva zahraničí. Pokus "postavit novou berlínskou zeď" úřad označil za zklamání.

Moskva bude podle ministerstva zahraničí bedlivě sledovat, zda nová opatření budou odpovídat dvoustranné smlouvě o bezvízovém styku mezi Ruskem a Ukrajinou.

Kyjev postupně přijímá nová omezení vůči Rusku kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a podpoře východoukrajinských povstalců Moskvou. Rusko však přímou účast v konflikt na ukrajinském území popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme