Šéf NATO po schůzce s ukrajinským prezidentem vyzval Rusko, aby stáhlo vojáky z Donbasu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek vyzval Rusko, aby přestalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, stáhlo odtamtud všechny své vojáky a vrátilo plavidla ukrajinské armády, jež zadržuje. Stoltenberg je v Kyjevě na jednání komise NATO a Ukrajiny, během něhož se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusko trvale odmítá, že by se na konfliktu podílelo.

Kyjev (Aktualizováno: 12:47 31. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Reuters

Za povzbudivé označil Stoltenberg zprávy o pokroku v některých částech východní Ukrajiny, kde v oblasti města Zolote před několika dny začalo odpoutávání jednotek ukrajinské armády a sil proruských separatistů.

Ukrajina ústavně zakotvila směrování země do EU a NATO. Proti byli pouze poslanci z proruské strany

Číst článek

Ukrajinský prezident Zelenskyj před začátkem schůzky se Stoltenbergem oznámil, že 4. listopadu se začnou odpoutávat znepřátelené síly i v oblasti obce Petrivske.

Stažení vojáků obou stran je považováno za poslední překážku mírových jednání mezi Ukrajinou, Ruskem, Francií a Německem, označovaných jako normandský formát. Cílem rozhovorů je konflikt na východě Ukrajiny ukončit.

Dosud si vyžádal více než 13 000 lidských životů. Ukrajinská armáda bojuje proti Ruskem podporovaným separatistům v Luhanské a sousední Doněcké oblasti od jara 2014.

Spolupráce v Černomoří

Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu najevo, že je pro konání summitu v normandském formátu o východní Ukrajině. Je ale podle něho potřeba s ním počkat do chvíle, až bude stažení vojáků i zbraní dokončeno, připomněla agentura AP.

Šéf NATO do Kyjeva přicestoval z ukrajinského přístavu Oděsa, kde navštívil čtyři lodě Severoatlantické aliance, které hlídkují v Černém moři. Jde o plavidla patřící Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku.

Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že Ukrajina chce v rámci „obnovení stability a bezpečnosti“ v černomořské oblasti spolupracovat s NATO, napsala agentura TASS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme