Ukrajina neumožní Tymošenkové léčbu v zahraničí. Dohoda s EU se vzdaluje

Ukrajinský parlament dnes nepřijal zákon, který by umožnil léčbu expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí. To byla přitom jedna z hlavních podmínek Evropské unie pro podpis asociační dohody s Ukrajinou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková | Foto: Sergei Chuzavkov | Zdroj: ČTK

Ze šesti předložených návrhů zákona, který by povoloval léčbu vězněných osob v zahraničí, nezískal v zákonodárném sboru potřebný počet hlasů ani jeden.

Na zákon čekala především odsouzená expremiérka Julija Tymošenková. Vůdkyně ukrajinské opozice si odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí při jednání o nákupu ruského plynu. Opakovaně si stěžuje na zdravotní problémy s páteří a nedostatečnou péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodování ukrajinského parlamentu sleduje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Při rozhodování o zákonu se v parlamentu spíše než o zdraví obyvatel jednalo právě o Tymošenkové. Kompromis politici nenašli. Opozice chtěla aby byla Tymošenková propuštěna na léčení do Německa, a zároveň aby se jí prominul zbytek trestu, z něhož si už odseděla dva roky.

To bylo pro politiky napojené na prezidenta Janukovyče nepřípustné. Chtěli, aby se expremiérka po vyléčení vrátila opět za mříže, odpykala si celý trest, zaplatila poměrně vysokou pokutu (asi 200 milionů dolarů) a aby se po určitou dobu nemohla politicky angažovat, v nejbližší době tedy především kandidovat v prezidentských volbách v roce 2015.

Evropská unie považuje její uvěznění za pomstu současné vlády vůči politické odpůrkyni a vstřícnými kroky podmiňovala přijetí asociační dohody s Ukrajinou. K dalším podmínkám EU patřilo přijetí zákona o prokuratuře a volebního zákona. Druhý zmiňovaný dnes v ukrajinském parlamentu prošel.

Dohoda, která by mezi EU a Ukrajinou zvýšila vzájemný obchod a také by Ukrajinu politicky přiblížila k osmadvacítce, měla být podepsána koncem listopadu na summitu států Východního partnerství v litevském Vilniusu. Zřejmě však nebude.

Evropská komise sice na zprávu z Ukrajiny reagovala tak, že země může s Evropskou unií stále ještě dohodu podepsat, následně však ukrajinská vláda oznámila, že přípravy podpisu asociační dohody zastavuje. O ukrajinském postoji informovala agentura ČTK.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč | Foto: European Parliament

S uspokojením může vývoj sledovat Rusko, které se dlouhodobě staví proti uzavření dohody. Právě ekonomickými vztahy s Ruskem a také nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení k EU odůvodnila podle ČTK Ukrajina své rozhodnutí.

Co se osudu Tymošenkové týká, zřejmě poslední možnost, jak jí pomoci, má v rukou ukrajinský prezident Janukovyč, který by jí mohl udělit milost. To by však bylo překvapivé.

Petr Vavrouška, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme