Vánoční stromeček i silvestrovské oslavy v metru. Jak Ukrajinci plánují slavit příchod nového roku?

Ukrajinci plánují oslavit příchod nového roku večeří s rodinou a přáteli, společným sledováním filmů nebo v kostele, zjistil portál Meduza. Silvestrovskou noc si mnozí nedovedou představit ani bez ozdobeného stromečku, mandarinek nebo bramborového salátu a nechtějí se nechat o slavení připravit ani přesto, že v jejich zemi už přes deset měsíců zuří válka. Doufají, že aspoň během silvestrovské noci je Rusko ušetří ostřelování.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci zpívají vánoční koledy během leteckého poplachu v jedné z kyjevských stanic metra

Ukrajinci zpívají vánoční koledy během leteckého poplachu v jedné z kyjevských stanic metra | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Nemyslím si, že je špatné se na Silvestra radovat. Nemůžeme stopnout život a čekat, až to skončí, a teprve potom projevovat emoce,“ myslí si 35letý Oleksandr, restaurátor a dobrovolník z Charkova. V posledních letech si na 31. prosince navykl chodit na večerní bohoslužbu, která je podle něj možností, jak najít ticho uprostřed svátečního shonu.

Rusko ani Ukrajina nedrží trumfy, kterými by druhou stranu přinutily k jednání, říká vojenský expert

Číst článek

Pokud se jeho farnosti nepodaří bohoslužbu zorganizovat, chystá se Oleksandr u sebe doma kamarádům promítnout domácí sbírku diafilmů.

Na Silvestra je obvykle v ukrajinských městech plno svátečního osvětlení, letos je to ale jinak. „Svítí semafory a některé vitríny, ale svátečního osvětlení je málo. Všechny silvestrovské události i městský stromeček se přesunuly do metra,“ vysvětluje Oleksandr.

Také třiačtyřicetiletá Svitlana, fotografka z Kyjeva, hodlá o silvestrovské noci slavit, i když kvůli válce nemá tu pravou sváteční náladu. „Nebudeme slavit mohutně, prostě posedíme v rodinném kruhu, povečeříme s přáteli, u kterých teď bydlíme, a s ještě pár lidmi. Nejspíš si dáme nějaký filmový maraton a pak si půjdeme lehnout, protože nemáme sváteční náladu, když je země v plamenech,“ popisuje fotografka.

Přání do nového roku

Silvestr je podle ní příjemným a vřelým svátkem. Spojuje si ho s vůní pečené kachny, salátu Olivier, který je obdobou českého bramborového salátu, a mandarinek.

Pětačtyřicetiletá personalistka Ljudmyla z Kyjeva zase s vůní jehličí. Má sice umělý stromek, ale byt se chystá vyzdobit alespoň větvičkou z živého stromku. Silvestr bude slavit jako obvykle s rodinou, letos to bude jen v úzkém kruhu se sedmnáctiletou dcerou a sestrou a možná s někým dalším, kdo přijde na návštěvu.

V posledních letech si prý v její rodině navykli, že se o půlnoci modlí. Po půlnoci se u ní letos nejspíše budou koukat na filmy nebo na nějaký pořad v televizi.

Silvestr pro Svitlanu znamená očekávání zázraků. „I v současné době se zázraky dějí. Dali jsme do kupy náš každodenní život, ozdobili jsme stromeček a věříme, že nás Bůh během novoroční noci ochrání před ostřelováním,“ přeje si Svitlana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme