Ukrajina hlásí osvobození 1886 obcí. Podle Zelenského jich k dobytí ještě zbývají dva tisíce

Ukrajinské ozbrojené síly doposud od ruské okupace osvobodily 1886 obcí. S odvoláním na zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka o tom v úterý informovala agentura Ukrinform. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že je nutné dobýt zpět ještě kolem dvou tisíc měst a vesnic.

Sledujeme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci během ceremoniálu vztyčování vlajky v Lymanu, městě, které se jim v uplynulých dnech povedlo získat zpět od ruské armády

Ukrajinští vojáci během vztyčování vlajky v osvobozeném městě Lyman | Foto: Tisková služba Doněcké regionální vojensko-civilní administrativy | Zdroj: Reuters

„Celkem je měst a vesnic, které ještě musíme osvobodit a obnovit, asi dva tisíce,“ sdělil Zelenskyj v projevu na kongresu francouzských starostů. „Nejméně desítky z nich jsou po úderech ruské armády zcela zničeny, jedná se například o Mariupol nebo Volnovachu,“ dodal prezident s odkazem na dvě města v Doněcké oblasti.

Ruské invazní síly obvinil z ničení infrastruktury na okupovaných územích a krádeže vybavení, když místa opouštějí.

Kyjev se snaží dobýt Kinburnskou kosu, území by mu usnadnilo přístup na levý břeh Dněpru

Číst článek

„K úterý bylo deokupováno 1886 obcí. Humanitární štáby zahájily práci v 1620 osvobozených obcích,“ prohlásil mezitím Tymošenko a dodal, že v těchto obcích pokračuje obnova práce státních a místních úřadů.

Zásobování plynem se podle něj zatím podařilo obnovit v 1303 osvobozených městech a obcích, dodávky elektřiny v 1340 místech a voda a kanalizace jsou opět dostupné v 1432 obcích. Zdravotnická zařízení obnovila svou činnost v 965 osvobozených místech, dodal činitel. Mobilní signál a internet jsou podle něj nyní plně dostupné v 1190 městech a vsích.

List The New York Times v úterý napsal, že Ukrajina podniká protiofenzivu podél většiny frontové linie, která je podle něj 600 kilometrů dlouhá. Invazní ruské síly jsou vesměs v defenzivě.

Rusko však stále okupuje přibližně pětinu ukrajinského území, upozornil deník, podle něhož ukrajinská armáda dosud dobyla zpět asi 55 procent území.

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme