Rusko umožnilo poprvé opustit lodi s ukrajinským obilím okupovaný přístav Berďansk
Z ukrajinského přístavu Berďansk, který okupuje ruská armáda, vyplula pod ruskou ochranou první loď s 7 tisíci tunami ukrajinského obilí. S odvoláním na čtvrteční oznámení místních úřadů dosazených Moskvou o tom informovala agentura AFP. Ukrajina je ve světovém kontextu důležitým vývozcem obilí, jehož blokáda působí problémy zejména v afrických zemích.
„Po několikaměsíční pauze opustila obchodní přístav Berďansk první obchodní loď, 7000 tun obilí odplouvá do spřátelených zemí,“ uvedl sociální síti Telegram šéf proruské správy regionu Jevhen Balyckyj.
„Bezpečnost nákladní lodi zajišťují plavidla a hlídkové čluny vojenské námořní základny Černomořské flotily v Novorossijsku,“ dodal.
Farmář pomocí GPS zjistil, kam Rusové odváží ukrajinské obilí. Náklady míří přes Krym do Sýrie
Číst článek
Ukrajina již několik týdnů obviňuje Rusko z krádeží pšenice v okupovaných oblastech a z jejího nezákonného prodeje do zahraničí. Moskva to odmítá.
Ukrajinský přístav Berdaňsk v Azovském moři dobylo ruské vojsko na začátku invaze. Nachází se v Záporožské oblasti, kterou stejně jako sousední Chersonskou oblast z velké části Rusko okupuje. Rusko Ukrajinu napadlo 24. února a čtyři dny poté obsadilo Berďansk.
Ruská invaze může podle expertů způsobit celosvětovou potravinovou krizi protože Ukrajina kvůli blokaci svých přístavů nemůže obilí vyvážet loděmi. Rusko tvrdí, že nechá ukrajinské lodě s potravinami odplout, pokud ukrajinská armáda uvolní námořní cesty. To Kyjev odmítá, protože se obává, že ruská armáda zaútočí na ukrajinské černomořské pobřeží
Rozhovory ohledně exportu ukrajinského obilí za účasti Turecka a OSN zatím nepřinesly žádné výsledky. Moskva zřídila v Chersonské a Záporožské oblasti orgány nazývané „vojenská a civilní správa“, které organizují rusifikaci oblastí. Proruské úřady se připravují na anexi těchto území Ruskem, jako tomu bylo v roce 2014 v případě ukrajinského poloostrova Krym.