Oděsa vyzvala k solidaritě s námořníky zajatými Ruskem, hrozí jim až šest let vězení

Na Ukrajině se zvedá vlna solidarity s námořníky zajatými minulý týden v Kerčském průlivu. Čtyřiadvacet ukrajinských vojáků je ve vazbě v moskevské věznici Lefortovo. Ruské síly zastavily tři ukrajinské vojenské lodě minulou neděli po proplutí do Azovského moře kolem Krymu, který Rusko už čtyři roky okupuje. Právě před týdnem proto vláda v Kyjevě zavedla v 10 pohraničních oblastech výjimečný stav.

Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kadeti oděského Institutu námořních sil nahráli na facebook školy video se slovy podpory zajatým námořníkům.

Oceňují v něm své kolegy za hrdinství a vytrvalost, s jakou bránili nezávislost země. Slibují, že nastoupí na jejich místo a budou chránit celistvost a svobodu Ukrajiny. Před radnicí v Oděse nově vlaje zástava ukrajinského námořnictva, kterou tam nechali vztyčit příbuzní námořníků a vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinská Oděsa vyzvala k solidaritě s námořníky, kteří jsou už týden v Ruském zajetí. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Dobrovolnice Sdružení rodin ukrajinských bojovníků Olena Syvaková vyzvala ostatní města na Ukrajině i ve světě, aby stejně jako Oděsa vyvěsily jako výraz solidarity bílou vlajku s modrým křížem, zástavu ukrajinského námořnictva.

Ruská vojenská plavidla zadržela předminulou neděli v průlivu mezi Černým a Azovským mořem tři ukrajinské lodě i s jejich posádkami. Námořníci, mezi nimiž byl i důstojník ukrajinské vojenské rozvědky, byli přepraveni do vazební věznice v Moskvě. Kyjev narušení ruských hranic popírá a v reakci na incident vyhlásil v deseti ukrajinských oblastech válečný stav.

Zadržení Ukrajinci byli byli podle informací ČTK obviněni z nezákonného překročení ruských hranic. Novinářům to v pondělí v Moskvě řekl advokát jednoho z obviněných Nikolaj Polozov. Skupině čtyřiadvaceti zadržených hrozí šestileté vězení.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme