Ukrajina odložila summit na Jaltě. Státníci ho bojkotovali kvůli Tymošenkové

Ukrajina odložila plánovaný středoevropský summit, který měl začít koncem týdne na Jaltě. Z původního počtu více než dvaceti státníků totiž svou účast polovina z nich odmítla, včetně českého prezidenta Václava Klause. Důvodem je věznění bývalé ukrajinské premiérky. Julija Tymošenková prý postupně ukončí hladovku, kterou držela na protest proti údajnému násilí ve vězení od 20. dubna. Expremiérčina dcera Jevhenija také uvedla, že by její matku měli zítra převézt do civilní nemocnice v Charkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v charkovské nemocnici ukazuje modřiny, které jí údajně způsobili dozorci | Zdroj: ČTK

Ukrajinská politická elita dlouho bojkot evropských politiků nekomentovala. Prvním přiznáním, že situace je vážná, je tak dnešní odložení summitu středoevropských státníků.

Zástupce ukrajinského ministerstva zahraničí oznámil, že Ukrajina považuje za rozumné schůzku přeložit, protože někteří evropští vůdci se nemohou summitu zúčastnit. O bojkotu řady z nich raději ukrajinská diplomacie pomlčela.

Evropští státníci odřekli svou účast kvůli podmínkám věznění expremiérky Julije Tymošenkové. V civilní nemocnici v Charkově se mezitím vše připravuje na její příjezd. Na místě je už ministerská komise i německý odborník. Ten by měl Tymošenkovou, která si dlouhodobě stěžuje na úporné bolesti zad, léčit.

Podle agentury ITAR-TASS už nemocniční areál také začala střežit policie. Jasné tak zatím není jen to, kdy ikona někdejší oranžové revoluce k léčbě nastoupí. Podle agentury Reuters Tymošenková dnes odložila svůj přesun z vězení do nemocnice, protože se chce ještě poradit s právníky.

Tymošenková si odpykává trest sedmi let vězení. Ve vysoké funkci měla podle soudu uzavřít pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu.

Případ vzbudil mimořádnou pozornost v zahraničí. Řada západoevropských představitelů hodlá kvůli věznění Tymošenkové bojkotovat ukrajinskou část evropského fotbalového šampionátu.

Petr Vavrouška, Lubica Bergmanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme