Ukrajina odmítá ruská nařčení z krádeže plynu

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko kategoricky popřel, že by Ukrajina kradla ruský plyn. O řešení plynového sporu jednal Juščenko včera v polské Visle s prezidentem Lechem Kaczyńskim. Oba politici se také telefonicky spojili s premiérem Mirkem Topolánkem a navrhli uspořádat krizový summit v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: Office of the President of Ukraine

Kyjev tuto krizi nezavinil. Za plynovým konfliktem může být například snaha Ruska ovládnout ukrajinské produktovody, domnívá se prezident Viktor Juščenko.

"Ukrajina se do poslední kopějky vypořádala s Ruskem za spotřebovaný plyn. Neakceptujeme žádné připomínky na toto téma," uvedl ukrajinský prezident.

Kritizoval Rusko za to, že Ukrajině zdvojnásobilo cenu plynu, zatímco jiné země platí méně. Tranzitní poplatky přitom zůstávají velmi nízké.

Ukrajina s Ruskem se opět sejdou kvůli plynu, tuto sobotu. V Moskvě bude premiérka Julia Timošenková jednat s prezidentem Vladimirem Putinem o vyřešení plynové krize. Podle německé kancléřky Angely Merkelové Rusko riskuje, že přijde o svoji reputaci spolehlivého dodavatele plynu ukrajinským potrubím.

Přečtěte si také:
Dmitrij Medveděv navrhuje summit zemí, které odebírají ruský plyn

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme