Ukrajina odřízla východ země od dodávek plynu, separatistům pomohlo Rusko

Novou zbraní v boji o Donbas se stal zemní plyn. Ukrajina zavřela kohoutky a do oblastí ovládaných separatisty na východě země surovina neproudí. Vedení plynárenské společnosti Naftogas tvrdí, že distribuci přerušilo kvůli kritickému poškození plynového potrubí. Separatisté to ale pokládají za nátlak Kyjeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Rusko na situaci rychle zareagovalo a státní společnost Gazprom přesměrovala část dodávek plynu určeného pro Ukrajinu na separatistická území.

Luhanská oblast ale zůstává bez plynu. Premiér tamní povstalecké vlády Gennadij Cypkalov to označil za projev politického a hospodářského nátlaku Kyjeva. K přerušení dodávek došlo v době, kdy udeřily silné mrazy a spotřeba plynu stoupala.

Odborník na Rusko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Šír považuje dnešní krok Kyjeva za logický, přestože porušuje dohody z Minska.

“Dodávkami plynu, za který nikdy nedostanou zaplaceno, fakticky sponzorují agresi, která je proti nim vedena. Předpokládám, že to bude propagandisticky využito z druhé strany, protože jde o krok, který je v rozporu s ujednáními z Minska.“

U Doněcku i Mariupolu se dál střílí. Podle OBSE se zbraně nestahují, ale jen přesunují

Číst článek

Podle vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky jde spíše než o poškození potrubí o pomstu Kyjeva. Domnívá se, že to jen přispěje k rozdělení země.

„Myslím si, že ve většině případů, pokud je ta země odhodlaná stát si za svým, a to nepochybně tyto oblasti (separatistické) jsou, tak je to nijak nezlomí. Je to spíš první krok k faktickému oddělení Doněcké a Luhanské oblasti od zbytku Ukrajiny.“

Igor Maňour, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme