Ukrajinci zadrželi podezřelé z vraždy novináře Šeremeta ‚Kdo je objednavatel?‘ ptá se Zelenskyj

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy Pavla Šeremeta. Novinář, který působil v Rusku a Bělorusku, proslul bojem proti korupci. Před třemi lety ho v Kyjevě zabil výbuch bomby v autě. Ukrajinský ministr vnitra označil vyšetřování za „senzační a šokující“.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Pavel Šeremet | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci v této souvislosti vyjádřil naději, že se brzy podaří i odhalit objednavatele vraždy. Náčelník kriminální policie Jevhen Koval upřesnil, že vyšetřovatelé ze spáchání zločinu podezřívají nejméně pět lidí. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář i v Bělorusku a Rusku.

„Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu,“ napsal Avakov ještě před tiskovou konferencí na twitteru.

Maltský podnikatel za vraždu novinářky zaplatil miliony. Pomáhat mu měl i tamní šéf úřadu vlády

Číst článek

Koval pak při setkání s novináři řekl, že podezřelých je nejméně pět. Patří k nim zdravotní sestra jednoho výsadkového praporu Jana Dugarová; lékařka Julija Kuzmenková, jež působila mezi dobrovolníky bojujícími s proruskými separatisty na východě země; hudebník a bývalý účastník těchto bojů Andrij Antonenko a rovněž dobrovolníci na východě Ukrajiny Vladyslav a Iryna Hryščenkovi.

Avakov výsledky vyšetřování označil za „senzační a šokující“. „Veřejnost by měla pochopit rozdíl mezi vlastenectvím a zradou,“ dodal ministr v souvislosti s tím, že mezi podezřelými ze spáchání zločinu jsou i dobře známí veteráni pět let trvající války se separatisty v Donbasu, podporovanými Ruskem.

Objednavatel vraždy

Vyšetřovatelé podle policejního náčelníka Kovalova dospěli k závěru, že cílem jednání zločinné skupiny bylo destabilizovat situaci v zemi prostřednictvím vraždy známého člověka.

„Možní vrazi byli dnes zadrženi. Bohudík jsme dnes získali velmi mnoho odpovědí. Ale je ještě jedna otázka: kdo je objednavatel. Věřím, že odpověď na tuto otázku už příště budeme znát,“ řekl na tiskové konferenci podle listu Ukrajinska pravda prezident Zelenskyj.

Šeremet proslul jako bojovník proti korupci. Býval kritikem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a také přítelem zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, zastřeleného v roce 2015 v Moskvě.

Smrt čtyřiačtyřicetiletého novináře, který byl úzce spojován s prozápadním vedením Ukrajiny, se i přes přísliby politiků dlouho nedařilo objasnit.

"We welcome the announcement by Ukrainian Interior Minister Arsen Avakov that several suspects have been arrested in the July 2016 killing of journalist Pavel Sheremet." @CPJ Europe and Central Asia's @Gulnoza Said

19:25 – 12. 12. 2019

12 16

Vozidlo, kterým jel Šeremet 20. července 2016 ráno z domova do práce, explodovalo po ujetí několika desítek metrů. Vůz patřil podle listu Ukrajinska pravda vedoucí pracovnici a majitelce deníku Oleně Prytulové, která v něm však nebyla.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bombu nastražila Kuzmenková, které pomáhal Antonenko, uvedl ve čtvrtek Koval. K tomuto závěru dospěli po analýze videozáznamů provedené soudními experty z výzkumného ústavu při ministerstvu spravedlnosti.

Šeremet svého času uprchl před pronásledováním z Běloruska do Ruska a získal ruské občanství. V polovině 90. let býval hvězdou ruské obrazovky a jako Němcovův velký přítel také vedl poslední rozloučení s tímto ruským opozičním politikem.

Jako Bělorus patřil k hlavním kritikům prezidenta Alexandra Lukašenka, za což byl podmínečně odsouzen. Napsal knihu o Lukašenkovi jako o posledním evropském diktátorovi. V roce 2002 mu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě udělila cenu za psaní o porušování lidských práv v Bělorusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme