Opilí ukrajinští policisté stříleli do plechovek, omylem zabili pětiletého chlapce

Ukrajinská policie v úterý zatkla dva své příslušníky obviněné z toho, že omylem zabili pětiletého chlapce, když v opilosti stříleli do plechovek na dvoře obytného domu. Případ vyvolal protesty ukrajinské veřejnosti, která žádá demisi ministra vnitra, informovala agentura Reuters.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská policie ve Lvově (ilustrační snímek).

Ukrajinská policie ve Lvově (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Chlapec Kyrylo Tljavov byl minulý týden převezen se střelným poraněním hlavy do nemocnice, kde podle ukrajinských médií musel pět hodin čekat na zákrok chirurga. Zraněním podlehl v pondělí večer. Jeho smrt v úterý vyvolala před ministerstvem vnitra protesty aktivistů, kteří zapalovali svíčky, přinášeli dětské hračky a vyvěsili transparenty „policie zabíjejí lidi“.

Ukrajinský exprezident Porošenko čelí nařčení, že z kanceláře odnesl zařízení s tajnými informacemi

Číst článek

Aktivisté na sociálních sítích na středu svolali další protest, na němž budou požadovat rezignaci ministra vnitra Arsena Avakova, který se dosud k případu nevyjádřil.

V důsledku neštěstí, které se stalo ve městě Perejaslav-Chmelnyckyj asi 80 kilometrů od Kyjeva, rezignoval šéf policie Kyjevské oblasti. Požádal zároveň, aby byl převelen na Donbas, kde ukrajinská armáda vede ozbrojený boj s proruskými separatisty.

„Chci vás jako prezident a otec ujistit, že udělám vše, aby byli viníci spravedlivě potrestáni,“ uvedl na své facebookové stránce prezident Volodymyr Zelenskyj. „Žádné úlevy. Žádné snahy věc zakrýt. Tato tragédie se musí stát výstrahou. Ti, co se mají starat o bezpečnost občanů, by si měli uvědomit svou zodpovědnost.“

O jediný hlas. Ondráčkova cesta ani proplácení dotací Agrofertu se nedostaly na program schůze sněmovny

Číst článek

Vyšetřovatelé poblíž chlapcova domu nalezli patrony, plechovky a další předměty, na něž policisté údajně v opilosti stříleli. Advokát jednoho z obviněných policistů televizi 112 řekl, že je příliš brzy ukázat na viníka. „Nikdo toho pětiletého chlapce nechtěl zabít,“ dodal.

Nebyl to první problém

Chování ukrajinské policie bylo i dříve důvodem k masovým demonstracím. V roce 2012 lidé protestovali proti policistům obviněným z toho, že pomáhali krýt znásilnění a vraždu 18leté dívky, neboť rodiče pachatele měli konexe v politice.

Zlepšení práce policie, v první řadě boj s korupcí, bylo prioritou politické garnitury, která se dostala k moci po pádu režimu exprezidenta Viktora Janukovyče. Podle kritiků se ale změny k lepšímu odehrávají jen pomalu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme