Ukrajinský parlament zrušil poslaneckou imunitu, Zelenského strana to slíbila před volbami

Většinou 374 hlasů zrušil ukrajinský parlament poslaneckou imunitu. Navrhl to prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho strana Sluha lidu to Ukrajincům slíbila v předvolební kampani.

Kyjev (Aktualizováno: 17:48 3. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystoupení prezidenta Zelenského v ukrajinském parlamentě. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Novela zákona číslo 80 odebírá poslancům imunitu v trestních případech. Soudy už nemusí žádat parlament o souhlas s vydáním zákonodárce, s jeho zadržením a uvalením vyšetřovací vazby.

V zákoně zůstalo pouze ustanovení, že poslanci nenesou právní odpovědnost za výsledky hlasování, ani za výroky pronesené na půdě parlamentu s výjimkou pomluvy a urážky.

Zákon podle Reuters začne platit 1. ledna 2020.

Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s Hončarukem, kterého navrhl prezident Zelenskyj

Číst článek

„Slíbili jsme, že na Ukrajině nebudou lidé se speciálním statutem. Slíbili jsme, že poslaneckou imunitu zrušíme,“ řekl podle agentury Reuters poslanec Sluhy lidu Oleksandr Dubinsky.

Proti zrušení poslanecké imunity hlasovali poslanci za proruskou Opoziční platformu, podle kterých novela otevírá cestu k pronásledování opozice. 

Podle agentury Reuters je rozhodnutí pro Zelenského politickým vítězstvím. Zbavení poslanců imunity je jedním z kroků k naplnění jeho předvolebního slibu o vymýcení korupce.

Podle průzkumu Národního demokratického institutu 87 procent Ukrajinců před posledními parlamentními volbami věřilo, že jsou strany zapojeny do korupce.

Ve zmíněných volbách se Zelenského strana stala prvním ukrajinským politickým uskupením v historii, které získalo v parlamentu většinu mandátů.

mdo, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme