Blíží se listopadové volby do Kongresu. V sázce bude budoucnost americké pomoci pro Ukrajinu

Listopadové volby Kongresu Spojených států rozhodnou nejen o dalším osudu Ameriky, ale i Ukrajiny. Pokud by totiž většinu ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu získali v pondělí opoziční republikáni, může příliv americké vojenské i civilní pomoci Ukrajině značně zeslábnout. Lídr republikánské menšiny v dolní komoře Kongresu Kevin McCarthy se nechal slyšet, že jeho strana nedá vládě prezidenta Bidena bianko šek k utrácení peněz pro Ukrajinu.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Cleveland (Ohio) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do kostela Svaté Trojice ukrajinské ortodoxní církve na okraji Clevelandu v Ohiu se každou neděli ráno sjíždějí věřící na bohoslužbu faráře Romana Zahurského.

Ten mluví nejen o duchovních věcech, ale také vyzývá farníky k pomoci obětem ruské invaze na jejich vlast a k podpoře vojáků bojujících za její osvobození.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební úspěch Trumpova republikánského křídla může ohrozit americkou pomoc Ukrajině. Poslechněte si reportáž

Jenže sama pomoc ukrajinské komunity v Americe je jen jako kapka v moři. Podle otce Romana je to drobnost v porovnání s tím, jak může pomoci ze svého rozpočtu nejmocnější země světa. Země, která vždy podporovala demokracii. Oslabení této pomoci vyvolává nejen ve faráři ukrajinské ortodoxní církve obavy.

Otec Roman se nebojí toho, kdo bude ovládat americkou politiku, jestli republikáni, nebo demokraté, ale spíš nárůstu počtu těch, kdo jsou proti větší podpoře Ukrajiny z peněz Spojených států. Ať už jde o dodávky zbraní, nebo vůbec zajištění chodu země, která čelí napadení.

Podpořila volání po popravách demokratů a útok na Kapitol. Taylorová Greenová chce vliv v Kongresu

Číst článek

V kostele se proto mohou věřící dozvědět, jaké jsou postoje kandidátů z řad demokratů nebo republikánů na místa ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Kněz ale přímo nenabádá příchozí koho volit.

„Sledujeme různé kandidáty, a když takový uchazeč o politickou funkci říká, že ho dění na Ukrajině nezajímá a je mu jedno, co s ní zítra bude, tak takového kandidáta nepodporujeme. Stojíme ale za těmi, kteří jsou proti ruské agresi a soucítí s těžce strádajícími Ukrajinci.“

Úplně odlišná stanoviska mají v Ohiu uchazeči o křeslo senátora. Kandidát Demokratické strany Tim Ryan se Ukrajiny zastává, zatímco republikánský adept na místo v Senátu James David Vance prohlásil, že ho osud Ukrajiny nezajímá a že by se mělo snížit financování pomoci této zemi.

Zdrženlivé postoje vůči Ukrajině

Serhij Zadko z Clevelandského majdanského sdružení ukazuje leták, na kterém je napsáno, než půjdete volit, tak se podívejte, jaké jsou postoje vůči Ukrajině. Tady jsou rozepsané odpovědi na mnoho otázek, které organizace položila kandidátům jak z Republikánské, tak z Demokratické strany. Neříkají, komu lidé mají dát hlas. Mají se zkrátka informovat, jak na tom kandidáti s postoji vůči Ukrajině jsou.

Dramatické snížení podpory Ukrajiny ze strany Spojených států by podle Serhije bylo ohrožením i pro země na východě Evropy, jako jsou Česko, Polsko nebo Pobaltské státy. Pokud totiž Rusko zvítězí a bude okupovat Ukrajinu, nezastaví se jen tam.

Slova nezájmu republikánského kandidáta na senátora J.D. Vance o tom, že ho dění na Ukrajině nezajímá, má a mělo by se jí pomáhat méně, bolí finanční analytičku Julii, která žije v Americe už 22 let. Její stará vlast prokázala volbami o schopnosti občanů změnit vládu své země, že je demokratickým státem. Proto americkým Ukrajincům připadá zvláštní, že někdo v nejsilnější demokratické zemi světa nepodporuje demokracii jinde.

‚Dědeček vždycky říkal, aby můj hlas byl slyšet‘. Do amerického Kongresu už volil víc než milion lidí

Číst článek

Postoje některých republikánských kandidátů jako třeba toho v Ohiu vysvětluje bývalý člen kabinetu několika amerických kongresmanů a ředitel Ukrajinského muzea v Clevelandu Andrew Fedynsky tím, že exprezident Donald Trump má velmi blízko k Vladimiru Putinovi.

Ambice některých lidí zvolených do Kongresu jsou tak velké, že se přidají právě k Trumpovi. V Republikánské straně podle něj oslabuje umírněné křídlo na úkor příznivců exprezidenta Trumpa. Přesto ale věří, že k omezení finanční pomoci Ukrajině při možné republikánské dominanci v Kongresu nedojde.

Tradičně totiž jak demokraté, tak republikáni podporovali snahy nejen Ukrajiny, ale i dalších středoevropských a východoevropských zemí vymanit se z vlivu Ruska.

Jestli se kromě vztahu k Ukrajině mohou s ovládnutím Kongresu republikány změnit i postoje Spojených států k ochraně klimatu bude téma zítřejšího dílu seriálu k americkým parlamentním volbám.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme