Ukrajina potvrdila třetí oběť protestů, prezident Janukovyč znovu jedná s opozicí

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč znovu jedná s vůdci opozice. Schůzce předcházely zprávy o nových nepokojích a informace o další oběti. Podle oficiálních míst je nejméně třetí, opozice ale tvrdí, že mrtvých je přinejmenším šest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Ukrajině pokračují protivládní protesty

Na Ukrajině pokračují protivládní protesty | Zdroj: Reuters

Protesty na Ukrajině pokračují i přes slibované ústupky vlády. Prezident Viktor Janukovyč je chce potlačit za každou cenu.

„Naší prioritou je zastavit radikály, jestli to půjde pokojnou cestou, uděláme to. Jestli ne, použijeme všechna opatření, která nám povoluje zákon. Všechno to přeci děláme pro naše lidi a pro nic jiného,“ řekl Janukovyč.

Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko nevěří v nenásilné východisko ze současného dění v zemi. Serveru BBC řekl, že vyjednávání se zástupci demonstrujících selhalo.

V noci se demonstranti opět střetli s bezpečnostními složkami. Protestující pálili pneumatiky a házeli po policistech kameny. Ti jim odpověděla slzným plynem. Nepokoje se z metropole šíří i do dalších částí země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Ukrajině hovořila redaktorka Pavlína Nečásková

„Jedna z těch variant je samozřejmě zavedení mimořádného stavu v odpovědi na zesílení protestního hnutí nejen v Kyjevě, ale po celé Ukrajině. Protože ta vlna obsazování budov státních správ se převalila ze západu přes střed a pokračuje na východ,“ řekl český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch.

Napětí vystupňovaly i zprávy o únosu policistů, které údajně zadržovali demonstranti v budově radnice. Protivládní aktivisté ale odmítají, že by kohokoli drželi násilím.

Protestující obsazují vládní budovy

Demonstranti dnes obsadili ministerstvo energetiky. Podle jednoho ze zaměstnanců, který anonymně mluvil se zpravodajským serverem Nový region, se aktivisté chovají mírumilovně. Ministr energetiky ale tvrdí, že demonstranti mají zbraně.

„Překročil jste hranici, už jsem vás varoval včera, ale vy neposloucháte. Vniknul jste do střežené budovy. Chápete, co jsou to vládní dodávky energie? Jestli jste terorista, tak to jasně řekněte a budu s vámi jednat jako s teroristou,“ snažil se s demonstranty mluvit ministr energetiky Eduard Stavyckyj.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič odvolil v Kyjevě | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

„Budovy se nacházejí na hlavní třídě, která je v té zóně, která je obsazená demonstranty. To znamená, že tam ani žádná posílená ochrana nemohla být,“ vysvětlil český velvyslanec.

Jde už o druhý pokus obsadit vládní budovu v tomto týdnu. V pátek se jejich terčem stalo sídlo ministerstva zemědělství.

Střety vypukly znovu i poté, co Janukovyč připustil několik ústupků. Slíbil zmírnit kontroverzní zákony, které zpřísňují tresty pro demonstranty.

Nová pravidla třeba zpřísňují tresty za masová shromáždění, zakazují nošení přileb na demonstracích nebo stavění stanů na veřejných prostranstvích.

Kyjev za ně sklidil kritiku nejen od opozice, ale také od vrchních evropských přestavitelů. Třeba podle ministra zahraničí v demisi Jana Kohouta - novela výrazně omezuje svobodu slova.

Evropská unie nabízí zprostředkování jednání

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Ukrajině mluvil ve vysílání Radiožurnálu eurokomisař pro rozšíření Štefan Fülle

Eurokomisař pro rozšíření Evropské unie Štefan Fülle, který se dnes z Ukrajiny vrátil po jednáních s vedním země, se domnívá, že jednání měla začít mnohem dříve.

„Demonstrace začaly už před několika měsíci, hned v prvních dnech proti nim pořádkové jednotky použily velmi hrubou sílu. Od té doby vláda nenašla cestu, jak se s demonstranty bavit. Teď se snažíme všechno nějakým způsobem dohnat a otázka je, jestli už věci nejsou mimo kontrolu, ať už vlády na jedné straně nebo demonstrantů na straně druhé,“ domnívá se Fülle.

Unie nabízí Ukrajině vytvoření prostředí pro jednání a pak za jednacím stolem otevřít inkluzivní politický proces, kde by se jednalo o budoucnosti země. Zda vláda nabídku Unie přijme, záleží podle Fülleho také na dalších jednáních, které povede místopředsedkyně Evropské komise a vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová.

Na Ukrajině pokračují protivládní protesty | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle eurokomisaře je ochota jednat na obou stranách. „Ještě před dvěma měsíci by stačila rezignace ministra vnitra a Majdan by skončil, před několika týdny by stačila možná větší obměna vlády, ale dneska opozice požaduje odchod prezidenta a to je krok, který u něj nenachází podporu,“ vysvětlil Fülle.

Asi by se mělo jednat rychle, protože násilnosti se po ukrajinském území šíří dál a dál. Řekl byste, že obě strany mají své lidi ještě stále pod kontrolou?

Pravé křídlo demonstrujících určitě není pod kontrolou opozičních politických stran. „Je vidět, že na obou stranách to není úplně zvládnuté,“ dodal eurokomisař.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme