Poslední průzkum před ukrajinskými předčasnými volbami: největší šanci má strana prezidenta Zelenského

V novém ukrajinském parlamentu, o jehož složení v neděli rozhodnou voliči v předčasných volbách, zasednou pravděpodobně zástupci pěti politických stran. Vyplývá to z výsledků jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění, o němž v pátek informovala kyjevská média. Jasným favoritem voleb zůstává prezidentská strana Sluha národa.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana prezidenta Volodymyra Zelenského (na fotce) má podle průzkumů získat nejvyšší počet hlasů | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Strana Volodymyra Zelenského má podle průzkumu Razumkovova centra šanci na zisk více než 44 procent hlasů. S velkým odstupem následuje proruská Opoziční platforma s 13,3 procenta a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 8,5 procenta hlasů.

Krátce před ukrajinskými volbami jasně vede strana Zelenského, druzí jsou proruští oligarchové

Číst článek

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do jednokomorového parlamentu mají ještě šanci překonat strana Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka (7,5 procenta) a strana Hlas rockového muzikanta Svjatoslava Vakarčuka (6,8 procenta). Jedenáct procent voličů se dosud nerozhodlo.

Volební průzkum není přesnou informací o předpokládaných výsledcích hlasování, protože v ukrajinském smíšeném volebním systému jsou parlamentní mandáty rozdělovány podle stranických kandidátek jen pro polovinu křesel. O druhé polovině rozhodne většinové hlasování v jednomandátových obvodech a výsledky je podle sociologů obtížné předpovědět.

V pátek na Ukrajině končí volební agitace. V sobotu, poslední předvolební den, jsou zakázány veškeré politické mítinky a veřejné akce kandidátů. Nesmějí být publikovány ani výsledky žádných průzkumů.

Volební místnosti se na Ukrajině otevřou v neděli v 8.00 hodin SELČ, hlasování skončí o dvanáct hodin později. První předběžné výsledky lze očekávat nejdříve hodinu před půlnocí SELČ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme