Ukrajinský parlament nepřijal rezignaci premiéra Hrojsmana, ke které ho vyzval prezident

Ukrajinský parlament ve čtvrtek v hlasování nepřijal rezignaci premiéra Volodymyra Hrojsmana, kterou šéf vlády minulý týden podal po výzvě prezidenta Volodymyra Zelenského. Proti odstoupení vlády se vyslovila nejsilnější parlamentní strana bývalé hlavy státu Petra Porošenka, podle níž by pád kabinetu před červencovými předčasnými volbami přivedl zemi k „chaosu“.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. | Foto: Vladyslav Musiienko | Zdroj: Reuters

Zelenskyj poté předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí a obrany a ředitele tajné služby SBU, informovala agentura Reuters.

Zelenskyj se svými návrhy na změnu volebního systému neuspěl, parlament o nich ani nejednal

Číst článek

Pro schválení rezignace vlády zvedlo ruku při hlasování pouze 97 z potřebných 226 poslanců. Premiér tak zůstane v čele úřadujícího kabinetu do vytvoření nové vlády.

Podle tiskového orgánu hlavy státu Zelenskyj po zamítnutí demise premiéra v souladu s ústavou předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí Pavla Klimkina, ministra obrany Stepana Poltoraka a ředitele tajné služby SBU Vasyla Hrycaka.

Hrojsman podal demisi minutý týden bezprostředně po inauguraci nového prezidenta Volodymyra Zelenského, který po uvedení do úřadu oznámil rozpuštění parlamentu a vyzval stávající vládu k odstoupení.

Předčasné volby se uskuteční 21. července a očekává se, že v nich zvítězí Zelenského nově vytvořená strana Sluha národa, která dosud nemá parlamentní zastoupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme