Zelenskyj dekretem rozpustil ukrajinský parlament a vyhlásil předčasné volby na 21. června

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení o rozpuštění parlamentu. Stejným dekretem vypsal na 21. července předčasné parlamentní volby. Uvedla to v úterý ukrajinská média s odvoláním na komuniké na prezidentově webu. Zelenskyj už při pondělním uvedení do nejvyšší funkce oznámil, že zákonodárný sbor rozpustí. V řádném termínu měli Ukrajinci nový parlament volit na konci října.

Kyjev (Aktualizováno: 23:29 21. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Reuters

Zelenskyj v úterý také požádal poslance, aby se tuto středu sešli na mimořádné schůzi, na které by měli změnit volební zákon.

Ukrajinský premiér Hrojsman ve středu rezignuje. Plán oznámil po inauguraci nového prezidenta

Číst článek

Prezident při své pondělní inauguraci požádal poslance, aby během zbývajících dvou měsíců své práce zrušili poslaneckou imunitu, zpřísnili postih za nezákonné obohacení a změnili volební pravidla. Právě dva měsíce má podle ukrajinských zákonů fungovat dosavadní parlament po svém rozpuštění.

Ještě před oznámením o rozpuštění sněmovny se Zelenskyj v úterý setkal s předsedy poslaneckých klubů.

‚Nízká důvěra‘

„Hlavním argumentem pro rozpuštění Nejvyšší rady je velmi nízká důvěra občanů k této instituci, pouze čtyřprocentní. Je to hodnocení práce parlamentu a nejzávažnější argument pro ukončení jeho působení,“ uvedl po schůzce Zelenskyj, kterého citovala agentura Interfax-Ukrajina.

Putin neplánuje žádný kontakt se Zelenským, ani mu nepogratuloval. Naopak USA vyjádřily podporu

Číst článek

Zelenskyj také řekl, že právní záminku k rozpuštění sněmovny mu poskytla skutečnost, že v zemi od roku 2016 chybí vládní koalice disponující v parlamentu většinou hlasů.
Nový prezident chce od zákonodárců, aby zrušili většinový volební systém, podle kterého se na Ukrajině dosud volí polovina poslanců, a aby snížili hranici pro vstup do parlamentu z pěti na tři procenta hlasů. Druhá polovina poslanců je na Ukrajině volena poměrným systémem.

Řádné parlamentní volby se měly konat 27. října, což by ale podle Zelenského týmu znamenalo vystavit zemi několikaměsíčnímu chaosu kvůli sporům mezi novým šéfem státu a stávajícím parlamentem, v němž Zelenskyj nemá oporu žádného poslance ze své nově vzniklé strany Sluha národa. Zelenskyj, zvolený minulý měsíc v druhém kole rekordními 73 procenty hlasů, se snaží zúročit svou vysokou popularitu. K prezidentově straně se v průzkumech nyní hlásí skoro dvě pětiny ukrajinských voličů.

Šéf generálního štábu

Zelenskyj v úterý také rozhodl o novém šéfovi generálního štábu. Na místo Viktora Muženka, který funkci zastával od roku 2014, jmenoval Ruslana Chomčaka. Generálporučík Chomčak se podle listu Ukrajinska pravda zúčastnil bojů s proruskými separatisty na východě Ukrajiny, kde se v roce 2014 dokázal dostat z obklíčení u Ilovajsku, a později byl náčelníkem štábu pozemních vojsk.

Zelenskyj rovněž jmenoval šéfa prezidentské kanceláře. Stal se jím Andrij Bohdan, který byl dosud jeho poradcem, stejně jako právníkem miliardáře Ihora Kolomojského. List Ukrajinska pravda připomněl, že Bohdan provázel Zelenského na jeho cestách za Kolomojským, který žije v exilu ve Švýcarsku a v Izraeli. Zelenskyj tvrdil, že jej s oligarchou spojují pouze obchodní záležitosti, jeho hlavní soupeř v prezidentských volbách Petro Porošenko ale jednačtyřicetiletého herce osočoval, že je jen miliardářovou loutkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme