Volby na Ukrajině: zbývá sečíst poslední okrsky. Zelenskyj získal důvěru více než 5,5 milionu obyvatel

Volební místnosti na Ukrajině se v neděli v 19.00 středoevropského letního času uzavřely. Více než 26 milionů lidí mohlo vybírat z 39 kandidátů. Sčítání se protáhlo až do úterý – po poledni zbývalo spočítat méně než procento okrsků. Výsledky jsou, pokud nedojde k mimořádnosti, jasné: do druhého kola postupují bavič Volodymyr Zelenskyj a současný prezident Petro Porošenko. Naopak expremiérka Julija Tymošenková propadla.

SLEDOVALI JSME ONLINE Kyjev (Aktualizováno: 12:59 2. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První oficiální výsledky se na webu ukrajinské ústřední volební komise začaly objevovat v neděli kolem 22. hodiny. V úterý po poledni bylo sčítání bez několik desetin kompletní.

První Zelenskyj získal důvěru více než 5,6 milionu voličů. Na druhého Porošenka tak má náskok 2,6 milionu hlasů.

Podle mezinárodních pozorovatelů proběhly volby bez systémových porušení a jejich organizace byla na dobré úrovni.

„Dodržovaly se základní svobody a kandidáti mohli vést svobodnou kampaň, přesto důvěryhodnost voleb podrývají četná a důvěryhodná podezření ze zneužití státní moci a kupování hlasů,“ uvedl na tiskové konferenci v Kyjevě zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ilkka Kanerva s tím, že i přes některé prohřešky se jednalo o volby v souladu se zákonem.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Vyjádření kandidátů

„Rád bych řekl ‚díky‘ všem obyvatelům Ukrajiny, kteří nevolili jen pro zábavu,“ řekl Zelenskyj krátce po uzavření volebních místností. „Dnes začíná nový život bez korupce,“ cituje ho server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

Druhý postupující do druhého kola, „čokoládový baron“ a současný prezident Petro Porošenko promluvil ke svým voličům nejprve na twitteru, poté i ve volebním štábu. „Rád bych se samostatně obrátil na mladou generaci. Ve státě vidíte změny, ale chcete, aby byly rychlejší, hlubší a kvalitnější. Rozumím motivům vašich protestů. Slyšel jsem vás,“ uvedl.

Bývalá premiérka Tymošenková, která byla jednou z favoritek, naopak propadla a výsledky přijala velmi podrážděně. Volby napadala, stejně jako první průběžné výsledky, takzvané exit polls.

Tyhle volby byly fraška, Porošenko zfalšoval výsledky, tvrdí Tymošenková. K soudu ale nepůjde

Číst článek

„Jsme si naprosto jistí, na základě našich faktů a údajů, že exit polls, které s velkou slávou oznámily postup Petra Porošenka do druhého kola, neodpovídají realitě. Jsou koupené, zmanipulované,“ řekla Tymošenková.

V úterý na tiskové konferenci pak podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale Tymošenková nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.

Ty přisuzovaly vítězství s 30 procenty hlasů Zelenskému. Do druhého kola měl podle odhadů postoupit i současný prezident Petro Porošenko se 17–19 procenty hlasů.

Tábor Tymošenkové ale tvrdil, že exit polls jsou zmanipulované a že podle vlastních odhadů její strany Vlast by měla bývalá premiérka měla získat skoro 21 procent hlasů a postoupit se Zelenským do druhého kola.

Volební účast

V prvním kole odvolilo podle dat ústřední volební komise 63,5 procenta oprávněných voličů. Nejvyšší účast byla na severozápadě země a v Kyjevě. V posledních prezidentských volbách, v nichž v roce 2014 vyhrál Porošenko hned v prvním kole, přišlo k volebním urnám přes 60 procent lidí.

Druhé kolo voleb se bude konat 21. dubna. Nová hlava státu by měla nastoupit do úřadu 31. května.

Kdo kandidoval?

Spektrum kandidátů bylo opravdu široké: z 89 lidí nakonec splnilo podmínky rekordních 44, pět pak kandidaturu vzdalo. Za hlavní favority před prvním kolem průzkumy považovaly tyto kandidáty:

Nákupy hlasů

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov v neděli večer po uzavření volebních místností uvedl, že Rusko možná výsledky voleb neuzná. Důvodem má být nahlášení „fenomenálního počtu“ stížností na porušování volebních pravidel.

Stane se ze seriálového prezidenta i ten skutečný? Zelenského politická nezkušenost se voličům líbí

Číst článek

Během voleb lidé podali více než 1600 stížností na průběh voleb, včetně nepovolené agitace ve volebních místnostech a kupování hlasů. Od počátku kampaně k nedělním prezidentským volbám zaznamenala ukrajinská policie přes 4000 stížností na porušování volebních zákonů a zahájila téměř 300 trestních stíhání. 

Nákupy hlasů byly časté podle ministra vnitra Arsenije Avakova i před volbami. Nejvíc prohřešků v tomto směru policisté zaznamenali u volebních štábů kandidátů Petra Porošenka a Julije Tymošenkové.

Napětí na východě země

Obě strany konfliktu na východě Ukrajiny se před volbami obviňovaly z plánování provokací. Prezident neuznané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik například tvrdil, že se má s hlasy lidí z Luhansku manipulovat ve prospěch současného prezidenta Petra Porošenka.

Ukrajinská rozvědka naopak varovala před provokací ze strany separatistů a Ruska a také před omezováním možnosti hlasovat ve volbách.

Volby ve válečné zóně. ‚Všechny nás nenávidí,‘ říká o prezidentských kandidátech obyvatelka Doněcku

Číst článek

Provokatéři z Luhansku a Doněcku měli v mediálně pokrytých volebních místnostech vyvolávat rozmíšky a dojem falšování voleb.

Volby v zahraničí

Ukrajinci žijící v zahraničí mohli v prvním kole volit na zastupitelských úřadech, včetně Prahy a také Brna, kam podle ČTK dorazilo odvolit asi 900 lidí ze 4900 zapsaných. V Praze byl zájem velký a tvořily se fronty.

Výjimkou jsou Ukrajinci žijící v Rusku, kterým ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí doporučilo, aby se na volby buď vrátili domů, nebo odvolili v sousední zemi.

Volit mohli i lidé s ukrajinskými pasy, kteří žijí na proruskými separatisty ovládaném území v Donbasu, museli se ale předem registrovat jako vysídlenci a ze samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky na volby vyrazit do Kyjevem kontrolovaných měst. I z důvodů obtížné logistiky se tak u nich vysoká účast neočekává. Volební místnosti se neotevřou ani na Ruskem anektovaném poloostrově Krym.

Favoritem byl Zelenskyj

haf, och, pj, dok, jak, dbr, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme