Druhé kolo ukrajinských voleb na mapě: Zelenskyj rozdrtil Porošenka všude, kromě Lvova

„Sečteny jsou všechny hlasy a všechny okrsky. S 67 procenty hlasů se vítězem prezidentských voleb stává Vasyl Petrovič Holobroďko.“ Tak se vyhlašovaly výsledky v populárním seriálu Sluha národa, v němž Volodymyr Zelenskyj hrál učitele, který se, tak trochu náhodou, stal ukrajinským prezidentem. Sám Zelenskyj teď ve druhém kole voleb dostal ještě o šest procentních bodů víc a porazil Petra Porošenka ve všech regionech, s výjimkou jednoho.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky nově zvolené ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle jednotlivých regionů

Výsledky nově zvolené ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle jednotlivých regionů | Zdroj: iROZHLAS.cz/Infogr.am

Drtivé vítězství. Jinak se asi výsledek Volodymyra Zelenského ve druhém kole ukrajinských prezidentských voleb nazvat nedá. Při sečtení téměř 100 procent okrsků má přes 73 procent hlasů.

Jako přesné se ukázaly nedělní exit polly - na jejich základě Zelenskému už během nedělního večera gratuloval například polský prezident Andrzej Duda nebo francouzská hlava státu Emmanuel Macron.

Zelenskému se podařilo zvítězit ve 24 z 25 ukrajinských regionů, ve kterých se volby konaly, a jen ve třech oblastech získal méně než 60 procent hlasů.

Hlasování neproběhlo na Krymu a v Sevastopolu a komplikované bylo i v Donbasu. Na východě země se nevolilo na územích okupovaných proruskými separatisty, voliči s ukrajinským pasem se k volbám museli registrovat předem na Kyjevem ovládaném území, a potom znovu ze samozvané Luhanské či Doněcké lidové republiky vyjet odvolit.

Právě v Ukrajinou částečně kontrolované Luhanské oblasti ale uspěl Zelenskyj nejvýrazněji - získal tam přes 89 procent hlasů. Velmi dobře se mu také vedlo v Dněpropetrovské oblasti, odkud zvolený prezident pochází.

Nejhůř se naopak dařilo Zelenskému v Haliči - tedy na druhém konci země. Ve Lvovské oblasti ho volilo jen 34,5 procenta lidí, zatímco protikandidáta Petra Porošenka 62 procent.

Z podrobnější mapy okrsků je patrný Porošenkův nadprůměrný úspěch i v Ternopilské a Ivanofrankivské oblasti, kde získal nad 40 procent hlasů. Ještě před pěti lety přitom v těchto regionech v prvním vítězném kole získal podporu 60 až 70 procent.

Porošenkovi se podle serveru KyivPost ve druhém kole dařilo i v obvodech přímo u frontové linie v Donbasu, kde podle průběžných výsledků těsně vyhrál v minimálně ve 45 ze 79 obvodů.

Na ambasádách v zahraničí volilo Porošenka 54 procent lidí, s osmi hlasy vyhrál třeba na antarktické polární stanici Akademik Vernadskij. Zelenského tam volili čtyři polárníci.

Volební účast byla ve druhém kole podobná jako v prvním: k urnám dorazilo přes 62 procent oprávněných voličů, tedy více než 18 milionů lidí.

Nejvyšší účast, přes 68 procent voličů, byla v hlavním městě Kyjevě a ve Lvovské oblasti.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme