Ukrajinci pomáhají vojákům, kteří bojují s ruskou armádou. Vypravují náklady s jídlem a další pomocí

Ukrajinci a zejména Ukrajinky se snaží podpořit vojáky v bojích proti ruské okupační armádě, jak jen to jde. Po celé zemi spontánně vznikla centra příjmu a distribuce pomoci.

Od stálého zpravodaje Dnipro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jmenuji se Olesja Kuzmenková a řídím dobročinnou nadaci „Žádné děti nejsou cizí“. Nejdřív jsme pomáhali dětem a od počátku invaze 24. února pomáháme všem, hlavně vojákům. Každý den vypravujeme auta s potravinami a další pomocí. Prioritou jsou vojáci, protože oni nás brání na frontě a my je bráníme tady. Je to naše země, jsou to naši chlapci,“ říká paní Olesja.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Dorazína

Potraviny připravují ženy v nedalekých vesnicích, aby vojáci měli pocit, že jí domácí stravu - jsou to sladké taštičky anebo boršč.

V pracovních dnech paní Olesja řídí distribuční sklad v Dnipru ve městě. O víkendu úřaduje doma ve svém malém rodinném domku na předměstí Dnipra.

Z Itálie tam poslali tabletky na čištění vody, protože v některých oblastech jako v Charkovské jsou ve studnách stále ještě ostatky lidí. Vojáci proto nemůžou pít vodu a musí si jí nějakým způsobem očistit.

„Dnes vypravujeme náklady do čtyř destinací. Tunu těchto pochoutek každý týden chystají ženy ve čtyřech vesnicích v Dnipropetrovské oblasti. Je to takový pozdrav z domova, aby naši kluci pocítili teplo domova a věděli, že na ně někdo myslí. Není to jenom jídlo, je to také oblečení, zákopové svíčky a kamínka, protože už je chladno,“ vysvětluje.

Nejvíc chybí technika

Nejvíc ale vojákům chybí dobrá technika. „Bývá to různě, ale mnohým chybí munice nebo přístroje pro noční vidění. A mají zoufale málo aut, nejen k vlastním přesunům, ale také k odvozu raněných. A auta nejsou. Všichni o ně žádají. My jim ale v tomto případě neumíme pomoci. Nemáme žádné zahraniční sponzory. Nám nejčastěji přispívají obyčejní lidé, a to drobnými částkami – tak 50 až sto hřiven,“ popisuje paní Olesja.

Po ruském ostřelování se u Charkova zřítil obytný dům. Jeden člověk zemřel, dva jsou zranění

Číst článek

Během cesty je třeba si upřesnit, kam se tato pomoc zaveze. Místo nelze prozradit z pochopitelných důvodů. Místo se také mění, protože musí zůstat tajné.

„Potraviny v podstatě jsou, dostáváme příděly, ale je toho málo. Moji lidi totiž často vyjíždějí do terénu a tam teplou stravu nemají. Potřebujeme proto masové konzervy, trvanlivé potraviny a minivařiče. My se zabýváme odminováním osvobozených území, a to je výjezd na celý den, někdy na dva. Chybějí nám například svíčky, ale hlavně generátory elektřiny. Proč? Protože v osvobozených vesnicích zatím nejde proud. Kluci si nemají jak dobít telefony, aby mohli zavolat příbuzným,“ líčí kapitán Stěpanič, který velí rotě pyrotechniků.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme