Rusko obnovilo útoky na Avdijivku. Zesílily ukrajinské akce v Chersonské oblasti

Ruská invazní armáda po pár dnech relativního klidu ve čtvrtek obnovila útoky u Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a snaží se město obklíčit, informoval v pátek ukrajinský generální štáb ve svém operačním přehledu. Ukrajinští vojáci podle něj „drží obranu“ a působí nepříteli četné ztráty.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský policista před zničeným domem v Avdijivce

Ukrajinský policista před zničeným domem v Avdijivce | Foto: Yevhen Titov | Zdroj: Reuters

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze bojů píše, že současné ukrajinské útoky na levém – Rusy okupovaném – břehu Dněpru v Chersonské oblasti se zdají být větší než dříve pozorované taktické přepady.

Není cesty zpět, možná do konce života, říká muž, který dezertoval z Putinovy armády

Číst článek

Ukrajinští vojenští blogeři podle ruskojazyčného servisu BBC informovali o tom, že ruským jednotkám se na některých místech u Avdijivky podařilo postoupit, ale jen o několik stovek metrů. Rusové se toto silně opevněné město ležící jen několik kilometrů severozápadně od Doněcku snaží dobýt od začátku invaze loni v únoru, boje ho přitom prakticky zničily.

Soudě podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu se celkově frekvence ruských útoků zvyšuje, poznamenala BBC. Kromě Avdijivky Rusové provedli třicet útoků v oblasti Kupjansku, dalších dvanáct západně od města Svatove a terčem šestnácti útoků se stala Marjinka a okolí. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že jeho vojáci útoky odrazili.

O výsadcích ukrajinských jednotek na Rusy okupovaném levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, o kterých v posledních dnech informují vojenští blogeři, ukrajinský generální štáb nic nepíše, podotkla BBC.

Dříve velení ukrajinské armády podle médií nepřímo výsadek potvrdilo, když v operačních svodkách zařadilo tamní obec Piščanivka mezi města a vsi ostřelované ruskou armádou, což naznačovalo přítomnost ukrajinských vojáků v místě.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Institut pro studium války si všímá informací ruských zdrojů, které podle něj ve čtvrtek hovořily o rozsáhlejších ukrajinských pozemních operacích na levém břehu Dněpru, než jaké Ukrajinci podnikli dříve. Ukrajinské ozbrojené síly pravděpodobně udržují omezenou přítomnost v některých místech na levém břehu řeky a poblíž Antonivského železničního mostu, píše ISW.

Například jeden ze známých ruských vojenských blogerů podle něj ve čtvrtek tvrdil, že dvě sabotážní a průzkumné skupiny ukrajinské námořní pěchoty překonaly Dněpr, přemohly ruské jednotky a opevnily se v obci Krynky, které leží pár kilometrů od řeky a asi 30 kilometrů severovýchodně od Chersonu.

Putin navštívil štáb invazních sil. Gerasimov ho ujistil, že armáda ‚plní úkoly podle plánu‘

Číst článek

Rusové podle blogera zatlačili Ukrajince zpět k okraji obce, ale ukrajinští vojáci prý mají pod kontrolou některé domy v Krynkách a čekají na posily.

Byť ruské zdroje nabízejí mírně se rozcházející tvrzení o rozsahu ukrajinských útoků na levém břehu Dněpru, současné ukrajinské akce se zdají být větší než jejich dříve pozorované taktické přepady, píše ISW.

Dostupné geolokační záběry podle něj naznačují, že ukrajinští vojáci zůstávají podél břehu a v blízkosti Antonivského železničního mostu navzdory ruským protiútokům.

Boje mezitím pokračují i na dalších úsecích fronty. Zatímco ukrajinští vojáci podle ISW postoupili jižně od Bachmutu a v západní části Záporožské oblasti, Rusové útočili mimo jiné podél linie Kupjansk-Svatove-Kreminna, u Bachmutu, kolem Avdijivky, na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti a v západní části Záporožské oblasti a na některých místech postoupili i oni.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme