Začátek školního roku přinesl na Donbas příměří. Ukrajina ale chce rozvázat smlouvu o přátelství s Ruskem

V ukrajinském Donbasu začalo platit příměří. Povstalci a ukrajinská vláda se na něm dohodli kvůli začátku školního roku. Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou se ale komplikují. Ukrajinský prezident Porošenko totiž prohlásil, že jeho země s Ruskem rozváže smlouvu o přátelství a partnerství.

Donbas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko promlouvá při vojenské přehlídce v Kyjevě

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Příměří oficiálně platí od úterních 23 hodin českého času a zatím nejsou žádné informace, že by se v Donbasu bojovalo. Podle Alexandera Huga z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě podobné dohody zpravidla sníží počet civilních obětí, velmi brzy je ale opět začnou obě strany porušovat. Toto příměří platí kvůli začátku školního roku. Ten na Ukrajině začíná stejně jako v Česku, třetího září.

‚Lituji, že jsem vytvořil přehnaná očekávání.‘ Porošenko se omluvil za slib brzkého míru v Donbasu

Číst článek

Petro Porošenko také oznámil, že Ukrajina chce odstoupit od takzvané smlouvy o partnerství, přátelství a spolupráci mezi Ukrajinou a Ruskem. Dohoda je známá i pod názvem Velká dohoda, pochází z května 1997 a každých deset let se prodlužuje.

A právě letos v říjnu by měly obě země hlasovat, zda ji opět prodlouží. Dohoda zahrnuje základní principy spolupráce mezi oběma zeměmi nebo také uznání vzájemných hranic. Právě v tomto ohledu Kyjev tvrdí, že Moskva dohodu porušila.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je jeho země na ukončení dohody připravená a právně chráněná. V dubnu letošního roku spekulovaly noviny Ukrajinska pravda, že by vláda mohla zrušit jen některá ustanovení a ponechat například tu část o společných hranicích.

Několikrát porušená

Důvodem, proč chce Kyjev smlouvu vypovědět, je, že podle prezidenta Petra Porošenka je už anachronismem, protože je několikrát porušená. Kyjev poukazuje na anexi Krymu v březnu 2014 i boje proti povstalcům v Donbasu. Ty podle tvrzení Ukrajiny Moskva intenzivně podporuje a dodává jim nové zbraně.

OBSE: V Donbasu zahynulo od počátku roku 29 civilistů, zranění utrpělo 132 lidí

Číst článek

To Kyjev považuje za narušení vlastní územní integrity. Rusko ale popírá, že by povstalce podporovalo. Při bojích v Donbasu zemřelo od dubna 2014 více než 10 tisíc lidí, stovky tisíc dalších z oblasti bojů utekly pryč.

Ukrajina se také snaží vybudovat co největší nezávislost na Rusku. Například jedním z dlouhodobých sporů mezi Ruskem a Ukrajinou je energetika. Moskva v roce 2009 uzavřela kvůli neshodám o placení plynovod vedoucí přes Ukrajinu do Evropy. Kyjev se proto snaží získat jiné zdroje ropy a zemního plynu.

Před několika dny také Petro Porošenko oznámil, že se Kyjevu podařilo vybudovat ekonomickou nezávislost poté, co Moskva uzavřela svůj trh pro ukrajinské zboží. Kyjev se také pokouší i o nezávislost tamní pravoslavné církve. Ta je sice do určité míry autonomní, stále ale spadá do Moskevského patriarchátu.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme