‚Příroda je na naší straně.‘ Ukrajina omezila výpadky elektřiny i díky tání sněhu a opravě jaderného bloku

Přestože ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu nepolevují, od poloviny února nedošlo k žádnému velkému výpadku dodávek elektřiny. Jak se to Ukrajincům povedlo, když některé rozvodny zasáhly Rusové i dvacetkrát? Jak píše server Deutsche Welle, nepomohla jen lepší obrana důležitých objektů a vypínání elektřiny před útokem, ale také oprava jaderného bloku v Rovenské elektrárně, dovoz energie z Evropské unie a tající sníh.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v elektrárně poblíž Charkova po ruském leteckém útoku

Požár v elektrárně poblíž Charkova po ruském leteckém útoku | Foto: State Emergency Service of Ukraine | Zdroj: Reuters

„Všechny velké tepelné i vodní elektrárny byly poškozeny,“ popsal serveru Deutsche Welle situaci na Ukrajině šéf státní energetické společnosti Ukrenergo Volodymyr Kudryckyj. A nejde jen o velká zařízení. Podle ukrajinského ministerstva energetiky ruské útoky poškodily více než 50 procent celé energetické infrastruktury.

Prakticky všechny hlavní rozvodny zasáhly rakety nebo drony nejméně třikrát. „Máme ale objekty, které byly zasaženy šestkrát, některé i dvacetkrát,“ dodal Kudryckyj. Navzdory tomu ale od poloviny února k výpadkům nedochází a systém funguje bez omezení.

Ukrajinská Avdijivka je už téměř rok bez proudu. Lidé se tu schází v bytovce, aby si dobili telefony

Číst článek

Jak se to Ukrajincům povedlo? Jde o celou řadu faktorů. Jedním z nich je samozřejmě ochrana důležitých objektů protivzdušnou obranou.

Pomáhá se ale také na útoky připravit. Proto technici těsně před nimi „odstraňují zátěž z energetického systému, čímž zachovávají jeho integritu“. V praxi to znamená, že dochází například k zastavení provozu jednotlivých bloků v jaderných elektrárnách.

Tím se minimalizují škody, které je pak navíc jednodušší opravit. To technici dělají i za použití ne úplně standardních postupů, které ale musí splňovat předepsané normy, ujišťuje ministerstvo energetiky. Šéf Ukrenergo ale zdůrazňuje, že to pracovníci často dělají bez ohledu na své vlastní bezpečí.

Pro radu do Koreje

Ukrajinským úřadům se také povedlo vykompenzovat ztrátu Záporožské jaderné elektrárny. K tomu přispělo dokončení oprav bloku v Rovenské jaderné elektrárně, který v roce 2022 fungoval jen na poloviční výkon. Nyní ale již jede naplno.

Oděsa je stále bez proudu, Kyjev proto požádá Turecko o plovoucí elektrárny

Číst článek

Výrazně také pomohla Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny. Díky dodávkám z Evropy zůstává podle Kudryckého celý energetický systém v rovnováze. A to také pomáhá omezit počet výpadků.

Důležitá je i pomoc počasí. „Příroda je na naší straně,“ říká Ihor Syrota, generální ředitel ukrajinské hydroenergetické společnosti Ukrhydroenergo. Podle něj je nezvykle velké množství vody ve většině ukrajinských řek. Ta pochází z roztátého sněhu. Vodní elektrárny díky tomu dodávají velké množství elektřiny. „Něco takového se děje jednou za dvacet až třicet let,“ dodává Syrota.

Ukrajina zatím hledá další způsoby, jak ochránit svá energetická zařízení. Inspiraci hledají v Asii. „Cestoval jsem až do Jižní Koreje, protože tam také mají takového ‚milého‘ souseda,“ vysvětlil Syrota.

Jihokorejci mají transformátory i další zařízení ukrytá pod zemí nebo ve skalách. To teď chtějí ukrajinské úřady udělat také.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme