Zavirované virtuální pohlednice, i slevové kupony. Rusko stupňuje hackerské útoky, tvrdí Kyjev

Hackeři řízení pravděpodobně z Ruska stupňují pokusy o narušení prezidentských voleb na Ukrajině, jejichž první kolo je připraveno na poslední březnový den letošního roku. Stále častější jsou podle šéfa ukrajinské kybernetické policie Serhije Demeďuka útoky na servery ve volebních okrscích a na osobní počítače volebních komisařů.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker, hackerský útok (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hackeři podle Demeďuka zaplavují ukrajinský internet zavirovanými virtuálními pohlednicemi, slevovými kupony, upgrady počítačových programů a dalšími soubory ve snaze dostat se k heslům a dalším osobním informacím. Za kryptoměny nakupují databáze personálních údajů, které jsou k dispozici na černém trhu.

Ruská propaganda je nákaza, proti které je třeba se vakcinovat, říká senátor Fischer

Číst článek

Ukrajina má s ruskými hackery neblahé zkušenosti: v roce 2017 napadli v zemi tisíce počítačů a ochromili fungování mnoha obchodních organizací. Podle Demeďuka vycházejí nynější útoky ze stejných zdrojů. Volební systém je zatím neporušen, řekl ukrajinský expert, ale policisté očekávají další, ještě silnější útoky v době, kdy začnou fungovat okrskové volební komise.

Favoritem prezidentských voleb je podle průzkumů expremiérka Julija Tymošenková následovaná hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským. Dosavadní prezident Pjotr Porošenko obhajobu mandátu dosud neoznámil, ale všeobecně se jeho kandidatura očekává. V průzkumech se pohybuje na třetím až pátém místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme