‚Proslulý tanker Neyma.‘ Ukrajina zabavila ruskou loď, která se podílela na blokádě Kerčského průlivu

Ukrajina zabavila v dunajském přístavu Izmajil ruský tanker Nika Spirit. Ten se pod názvem Neyma podílel na incidentu v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a pak zadrželi tři ukrajinské lodě i s jejich posádkami. Oznámila to ukrajinská média. Podle ruských diplomatů Ukrajinci posádku ruské lodi po výslechu propustili a její členové odjeli domů. Loď v přístavu zůstává.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina zabavila v dunajském přístavu Izmajil ruský tanker Nika Spirit. Ten se pod názvem Neyma podílel na incidentu v Kerčském průlivu | Foto: State Border Guard Service of Ukraine | Zdroj: Reuters

Loď, která patří společnosti Altomar Shipping z ruského černomořského přístavu Gelendžik, ve středu podle ruských úřadů připlula do izmajilských doků k opravě. Izmajil, ležící na hranicích s Rumunskem, je největším ukrajinským přístavem na Dunaji.

Zelenskyj sice volby vyhrál, ale slibovat vyřešení Krymu je velmi neupřímné, myslí si analytik Šír

Číst článek

Na palubě tankeru bylo údajně deset až dvanáct námořníků, pravděpodobně všichni jsou ruskými občany. Mluvčí ruského velvyslanectví v Kyjevě oznámil, že posádka byla po výslechu propuštěna.

Zabavení ruského tankeru oznámila ukrajinská tajná služba SBU. Do Izmajilu loď doplula pod názvem Nika Spirit, ale pohraničníci na základě dostupných údajů v mezinárodních databázích zjistili, že jde o „proslulý tanker Neyma, který byl použit pro zablokování Kerčského průlivu“, citoval list Ukrajinska pravda z komuniké SBU.

Lodní deník i záznamy

Ta rovněž uvedla, že ukrajinský soud povolil vyšetřovatelům SBU, vojenským prokurátorům a pohraničníkům loď prohledat, zabavit dokumenty a záznamy rádiové komunikace, lodní deník a vyslechnout členy posádky.

SBU zabavila loď jako věcný důkaz a chystá se požádat soud, aby souhlasil s konfiskací. Členové posádky byli vyslechnuti jako svědkové, napsala agentura Unian.

Šance na výměnu vězňů v troskách. Moskevský soud prodloužil vazbu ukrajinským námořníkům

Číst článek

Rusko se chystá 24 ukrajinských námořníků, zajatých loni v Kerčském průlivu, postavit před soud za nezákonné překročení ruských hranic, za což jim hrozí až šest let vězení. Mezinárodní soud pro námořní právo se sídlem v Hamburku v květnu nařídil Moskvě, aby ukrajinské námořníky neprodleně propustila. Rusko ale jeho rozhodnutí nerespektuje.

Incident se odehrál loni na podzim u Kerčského průlivu, přes který Rusové postavili most na ukrajinský poloostrov Krym. Ukrajina tehdy vyhlásila výjimečný stav, který skončil na konci prosince. Kyjev na incident označuje za „akt ozbrojené agrese“ proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Výměna zajatců?

Krym nelegálně anektovalo Rusko v březnu 2014. Anexi poloostrova Ukrajina a většina zemí světa neuznává, je také v rozporu s mezinárodním právem. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Ruská anexe Krymu s českou stopou: šéf sevastopolské rozvědné skupiny má trvalý pobyt v Česku

Číst článek

Ve středu ukrajinská ombudsmanka ohlásila dohodu o propuštění zajatých ukrajinských námořníků z Ruska, ale ruská ombudsmanka tvrzení popřela.

Mezinárodní soud pro námořní právo 25. května nařídil Moskvě, aby zajaté námořníky neprodleně osvobodila. Rusko ale v daném případě působnost tohoto soudu neuznává.

Před týdnem moskevský soud až do konce října prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům vězněným v Moskvě od loňského incidentu nedaleko Krymu.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve zdůraznil, že splnění příkazu tribunálu OSN o osvobození námořníků by od Ruska představovalo „první signál ruského vedení, že je skutečně připraveno ukončit konflikt s Ukrajinou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme