Ukrajina protestuje proti chování Ruska, zvažuje vypovězení smlouvy o přátelství

Ukrajina možná na jaře vypoví smlouvu o přátelství a spolupráci s Ruskem. Návrh zákona o tom předal ukrajinskému parlamentu prezident Petro Porošenko. Platnost smlouvy by se měla pozastavit k 1. dubnu příštího roku. Je to další z reakcí na zajetí tří ukrajinských plavidel a jejich posádek minulý týden v Kerčském průlivu u Ruskem okupovaného Krymu vojskem Ruské federace, informuje Radiožurnál.

Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina také podala protest proti chování Ruska v Azovském moři u Mezinárodní námořní organizace v Londýně. Ukrajina si ve výboru pro bezpečnost Mezinárodní námořní organizace stěžovala na četné diskriminační prohlídky ukrajinských plavidel, která směřují do svých přístavů na pobřeží Azovského moře.

Podle Kyjeva je to ze strany Ruska porušení Úmluvy OSN o mořském právu i dvoustranných ukrajinsko-ruských dohod. Podle ukrajinského ministerstva infrastruktury od května do konce listopadu zastavilo ruské námořnictvo v Azovském moři skoro 700 ukrajinských lodí.

Většinu z nich u Kerčského průlivu mezi ruskou pevninou a ukrajinským poloostrovem Krym. Prohlídkám neušlo ani 110 lodí, které směřovaly do ukrajinských přístavů Mariupol nebo Berďansk na pobřeží Azovského moře.  

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme