Ministerstvo vydalo upozornění k Ukrajině. Varuje před zvýšenou činností bezpečnostních složek

Ministerstvo zahraničí v úterý vydalo upozornění ohledně cest na Ukrajinu. Varuje v něm, že ukrajinské orgány mají pravomoc omezit pohyb osob. A lze předpokládat zvýšenou činnost bezpečnostních složek. Americké úřady pak varovaly své občany, aby přehodnotili cesty do ukrajinských oblastí. Instrukce o chování v těchto regionech zveřejnilo na svých webových stránkách velvyslanectví USA v Kyjevě.

Kyjev/Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na zasedání bezpečnostní rady státu | Foto: Mykhailo Markiv/Ukrainian | Zdroj: Reuters

Ukrajinské orgány mají řadu pravomocí, například možnost omezit pohyb osob, upozorňuje na svém webu české ministerstvo zahraničí. „Dá se předpokládat zvýšená činnost bezpečnostních složek,“ upozorňuje.

Výjimečný stav na Ukrajině už platí. Rusové poslali do vazby většinu ze zadržených námořníků

Číst článek

„Zatím není jasné, v jaké šíři budou jednotlivá ustanovení uvedeného zákona aplikována. Žádná rozhodnutí v tomto směru nebyla v tuto chvíli zveřejněna,“ doplňuje.

Češi, kteří nyní na Ukrajině budou, by podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové měli být opatrní. „Doporučujeme všem českým občanům, kteří tam budou chtít jet, aby sledovali aktuální situaci, stránky našeho ministerstva a velvyslanectví ČR v Kyjevě,“ uvedla pro Radiožurnál.

Ministerstvo zároveň doporučuje cestovatelům zapsat se před odjezdem na webových stránkách Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Resort pak může díky tomu poskytnout rychlou pomoc občanům a organizovat pomoc v případě přírodních katastrof nebo sociálních nepokojů.

„Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím,“ přibližuje ministerstvo zahraničí.

Americké i české úřady při hodnocení situace na Ukrajině shodně upozorňují, že zatím není úplně jasné, jak bude nové nařízení ovlivňovat život v regionech, kde má válečný stav platit.

Ministerstvo zahraničí USA doporučuje přehodnotit plány na cesty do těchto oblastí a předpokládá posílení policejního dohledu. Je třeba počítat s nečekanými uzavírkami ulic, návštěvníci by se měli vyhnout případným demonstracím. „Rozhlížejte se a buďte bdělí,“ píše velvyslanectví.

Výjimečný stav na Ukrajině už platí

Výjimečný stav začal na Ukrajině podle nejnovějších informací formálně platit už v pondělí 26. listopadu. Potrvá pak do 26. prosince. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Neplatí ale pro celé území Ukrajiny, ale jen na deset oblastí.

„Nevztahuje se na celé území Ukrajiny, ale jen na Doněckou, Vinnyckou, Luhanskou, Sumskou, Charkovskou, Chersonskou, Černihivskou, Mykolajivskou, Oděskou a Záporožskou oblast, které přiléhají k ruské hranici, pobřeží Černého a Azovského moře a separatistickému území v Moldávii (tzv. Podněstří),“ upřesnilo české ministerstvo zahraničí.

Jeho vyhlášením reagoval Kyjev na nedělní ozbrojený incident v Kerčském průlivu. Ruské lodě tam zadržely tři plavidla ukrajinské armády, čtyřiadvacet členů jejich posádek bylo internováno. Patnáct lidí pak poslal ruský soud na anektovaném Krymu na dva měsíce do vazby. O zbývajících se rozhodne ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme