Rusko odmítlo, že by zabavené lodě vrátilo ve špatném stavu. ‚Vybavení odmontovali Ukrajinci,‘ tvrdí

Rusko odmítlo tvrzení ukrajinského viceadmirála Igora Vorončenka, že vráceným ukrajinským lodím chybí některé vybavení. Týká se to například osvětlení, zásuvek, nebo dokonce toalet. Trojici plavidel, které Rusové i s posádkou zadrželi loni v listopadu v Kerčském průlivu, předali v pondělí Ukrajině. Zadržené námořníky propustili už v září.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští námořníci u Nikopolu, jedné z lodí, kterou Moskva vrátila Kyjevu | Foto: Oleg Novikov | Zdroj: Reuters

Nařčení, že Rusko záměrně odmontovalo část vybavení na vrácených ukrajinských lodích, popřel ruský senátor a člen bezpečnostního a obranného výboru horní komory Franc Klincevič. Na sociální síti Facebook namítal, že vybavení buď vůbec nebylo na palubě, anebo ho prý odmontovali sami ukrajinští námořníci, aby zničili důkazy o incidentu v Kerčském průlivu.

‚Vzali si osvětlení, záchody a elektrické zásuvky.‘ Rusko vrátilo lodě v bídném stavu, tvrdí Ukrajina

Číst článek

Ukrajinské tvrzení odmítla ve čtvrtek i ruská tajná služba FSB, její součástí je i pohraniční stráž. Předání lodí bylo zachyceno na videu, „z něhož je jasně patrné, že lodě byly Ukrajině předány v řádném stavu i se sanitárním zařízením. Pokud po předání ukrajinská strana stačila zařízení zničit, je to její problém,“ citovala z prohlášení FSB agentura TASS.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prohlídce lodí ve čtvrtek řekl, že Moskva předala Kyjevu zabavená plavidla v nevyhovujícím stavu, a bude žádat, aby Rusko vrátilo odmontované zařízení a vojenskou výzbroj.

Gesto dobré vůle. Rusko po roce vrátilo Ukrajině lodě zadržené v Kerčském průlivu

Číst článek

„Viděli jsme, že chybí část zařízení a výzbroje. Rozhodně vyzveme ruskou stranu, aby nám všechno vrátili,“ řekl Zelenskyj. V armádních docích bude zahájena oprava poškozených částí, která potrvá asi tři měsíce, dodal.

V reakci na spekulace části místních médií novináře ujistil, že Rusku za navrácení plavidel nic neslíbil. „Dohodli jsme se telefonicky na návratu námořníků i lodí. Žádné podmínky nebyly,“ uvedl prezident.

Velitel ukrajinského vojenského námořnictva Ihor Vorončenko ve středu po předání lodí konstatoval, že plavidla jsou poničená a neschopná samostatné plavby. „Dokonce si vzali osvětlení, odmontovali záchody a elektrické zásuvky,“ řekl viceadmirál.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme