Ukrajinci podle amerického institutu již téměř obklíčili Rusy okupované město Lyman

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Washington/Kyjev (Aktualizováno: 13:57 29. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená ruská technika ve městě Izjum

Zničená ruská technika ve městě Izjum | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Experti institutu poznamenávají, že ruští vojenští blogeři předpovídají ruským silám v Lymanu bezprostřední porážku, protože ukrajinské jednotky jsou blízko k obklíčení města. Ozbrojené síly Ukrajiny bojují na předměstí Torskeho, které leží pouhých 12 kilometrů od Lymanu.

Situace v Lymanu je těžká, ale ruská vojska zatím odrážejí ukrajinské útoky, uvedl ve čtvrtek představitel proruských separatistů z neuznávané Doněcké lidové republiky v ruské televizi.

„Situace v Lymanu je nadále dost napjatá a těžká. Ukrajinské jednotky pravidelně podnikají pokusy o útok. Nejde o ojedinělé pokusy. Samozřejmě chápeme, že tyto pokusy budou pokračovat, ale v tuto chvíli se je daří odrážet,“ prohlásil Alexej Nikonorov, kterého ruská agentura TASS označila za kancléře hlavy Doněcké lidové republiky.

Ohrožení západní hranice

Pád lymanské „kapsy“ bude mít pravděpodobně velmi vážné důsledky pro ruské síly na severu Doněcké oblasti a na západě Luhanské oblasti, domnívají se američtí experti.

Eastern #Ukraine Update:

Ukrainian forces likely continued to make significant gains around #Lyman on September 28, advancing from the north along the Zelena Dolyna-Kolodiazi arc and from the southeast around Yampil. isw.pub/RusCampaignSep…

03:00 – 29. 09. 2022

189 1016

Může umožnit ozbrojeným silám Ukrajiny začít ohrožovat ruské pozice na západní hranici Luhanské oblasti a v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku.

„Ruské ministerstvo obrany nemluvilo o posledních ruských ztrátách v oblasti Lymanu a nebylo připraveno na pád této části fronty, což pravděpodobně zhorší již tak nízkou morálku,“ píše ve zprávě ISW.

Podotýká přitom, že podobná situace se vyvinula před porážkou ruské armády v Charkovské oblasti, což vedlo k panice mezi ruskými vojáky v celém východním směru. „Následná nespokojenost v ruském nacionalistickém informačním prostoru pravděpodobně přiměla Kreml k nařízení částečné mobilizace,“ píší experti institutu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek upozornilo, že za sedm dní od chvíle, kdy prezident Vladimir Putin oznámil „částečnou mobilizaci“, došlo ke značnému exodu Rusů, kteří se snažili vyhnout povolání do armády.

„I když přesná čísla nejsou jasná, pravděpodobně překračuje velikost celkové invazní síly, kterou Rusko nasadilo v únoru 2022,“ uvedlo. Mezi těmi, kteří se pokoušejí opustit Rusko, jsou nadměrně zastoupeni ti zámožnější a vzdělanější.

Exodus a mobilizace podle Londýna budou pravděpodobně mít stále významnější dopad na ruskou ekonomiku kvůli snížené dostupnosti pracovní síly a zrychlenému „odlivu mozků“.

Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo šest civilistů. Ukrajinci zničili dvě velitelská stanoviště

Číst článek

Úřady v ruském Novosibirsku podle listu Kommersant hlásí pokus o podpálení další vojenské správy, a to vhozením dvou zápalných lahví. Požár byl uhašen, policie podezřelého zadržela.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se po celém Rusku staly desítky podobných incidentů, upozornila ruská redakce BBC. Případy žhářství se ale množí po vyhlášení částečné mobilizace, dodal Kommersant.

Ukrajinský generální štáb v ranní svodce uvedl, že ruské úřady na Krymu mobilizují především krymské Tatary a odesílají je na frontu do míst, kde zuří nejtvrdší boje. Ze Sevastopolu tak byly 27. září do Chersonské oblasti odeslány dvě tisícovky zmobilizovaných.

Ukrajinské velení odhadlo ruské ztráty od vypuknutí války před 218 dny na přibližně 58 580 vojáků, 2325 tanků, 4909 obrněných vozidel, 1385 děl, 262 letadel, 224 vrtulníků a 995 dronů.

Tvrzení znepřátelených stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme