‚Taková brutalita, že způsobila smrt.‘ Ruští vojáci podle OSN na Ukrajině umučili některé své oběti

Ruští vojáci mučili své ukrajinské oběti na okupovaných územích sousední země tak brutálně, že některé z nich umučili k smrti. Podle agentury Reuters to uvedl šéf vyšetřovací komise OSN působící na Ukrajině. Prohlásil také, že komise získala další důkazy o tom, že ruská armáda využívá mučení velmi široce a systematicky.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z nejrozsáhlejších případů ruského mučení pochází z ukrajinské Buči (archivní foto)

Jeden z nejrozsáhlejších případů ruského mučení pochází z ukrajinské Buči (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Vyšetřovací tým pod patronátem OSN navštívil na Ukrajině území v Chersonské či Záporožské oblasti, které padly do rukou Ruska a při následné protiofenzivě je ukrajinské síly osvobodily. Komise dospěla k závěrům, že mučení na Ukrajincích se ruští vojáci dopouštěli většinou v provizorních věznicích.

Ruské střely mířily v noci na Oděsu. Ukrajinská protivzdušná obrana většinu zneškodnila

Číst článek

„V některých případech bylo mučení nasazováno s takovou brutalitou, že způsobilo smrt oběti,“ řekl Radě OSN pro lidská práva předseda komise Erik Möse.

Komise již dříve uvedla, že činy ruských sil na Ukrajině, včetně mučení, by mohly být posuzovány jako zločiny proti lidskosti. Kreml popírá jakákoli obvinění z mučení či dalších válečných zločinů spáchaných účastníky takzvané speciální vojenské operace, jak Rusko oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Několik jiných orgánů OSN či dalších expertních misí v minulých měsících přineslo zprávy o brutálním zacházením s civilisty zadrženými Rusy na Ukrajině, včetně desítek mimosoudních poprav.

Mučení mělo podle jejich zpráv donutit oběti k přiznání, že pomáhaly ukrajinské armádě, přimět je ke spolupráci s okupačními úřady a zastrašit lidi podporující Ukrajinu. Některé případy svévolného zadržování a mučení civilistů mají podle dřívějších zpráv na svědomí i Ukrajinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme