Ukrajina žádá spřátelené země o pomoc při osvobození námořníků zajatých v Kerčském průlivu

Ukrajinské ministerstvo zahraničí se obrátilo ke spřáteleným zemí s prosbou o pomoc v případu 24 zajatých námořníků. Ty zadržely ruské síly 25. listopadu minulého roku při ozbrojeném incidentu v Kerčském průlivu.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba mostu na Krym přes Kerčský průliv | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na sociálních sítích napsal, že kolegům ze spřátelených zemí odeslal dopis, ve kterém je prosí, aby vyvinuli tlak na Rusko.

Сьогодні відправили звернення до всіх міністрів закордонних справ з країн наших друзів та партнерів з проханням і вимогою тиснути на РФ для виконання рішення Міжнародного Трибуналу у Гамбурзі. Маємо зробити все можливе політично і через національні морські адміністрації.

21:01 – 01. 06. 2019

410 1372

Podle Klimkina mají přátelé Ukrajiny donutit Moskvu k respektování rozhodnutí Mezinárodní námořního tribunálu OSN, který stanovil, že Rusko musí okamžitě propustit 24 ukrajinských námořníků a vrátit tři zadržené lodě.

Rusko ale rozsudek tribunálu odmítá splnit a poukazuje na to, že incident nespadá do pravomocí mezinárodního soudu.

Obnovte suverenitu Ukrajiny, propusťte zadržené námořníky a dodržujte lidská práva, vyzvalo Německo Rusko

Číst článek

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem 25. listopadu ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Při tomto ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Jablkem sváru je průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme