USA uvalily sankce na ruské vojáky podezřelé z válečných zločinů. Mezi nimi je i ‚řezník z Buči‘

Spojené státy uvalily sankce na dva ruské vojáky. Ti čelí obvinění ze zavraždění civilistů v ukrajinském městě Buča a obci Andrijivka u Kyjeva během okupace ruskými vojsky loni na jaře. Oznámila to v úterý na svém ruskojazyčném serveru stanice BBC s odvoláním na oznámení amerického ministerstva zahraničí.

Sledujeme online Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plukovník Azatbek Omurbekov přezdívaného v médiích „řezník z Buče“

Plukovník Azatbek Omurbekov přezdívaného v médiích „řezník z Buče“ | Foto: Nikita Serpenev/WillWest News | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo na černou listinu zařadilo plukovníka Azatbeka Omurbekova, přezdívaného v médiích „řezník z Buči“, kvůli vraždění neozbrojených civilistů a vojáka Daniila Frolkina, obviněného ze zavraždění civilisty v Andrijivce.

Udávat mě naučil dědeček, popisuje učitelka. V Rusku od invaze na Ukrajinu vzkvétá donašečství

Číst článek

Ukrajinská a západní média označují Omurbekova za velitele 64. samostatné motostřelecké brigády a za jedno z velitelů zodpovědných za zvěrstva v okupovaném městě Buča. Ještě loni v dubnu na něj sankce uvalila Velká Británie.

Frolkin se loni v srpnu přiznal serveru Važnyje istorii, že se během bojů na Ukrajině dopustil krádeže a také zavraždil civilistu ve vsi Andrijivka u Kyjeva. Tu Rusové okupovali během loňského února a března po vpádu na Ukrajinu, než se na jaře museli od ukrajinské metropole stáhnout. Bývalý voják také vyjmenoval velitele, kteří opakovaně vydávali rozkazy k zabíjení civilních obyvatel.

Vojenský soud v Chabarovsku na východě Ruska letos v březnu vyměřil Frolkinovi 5,5 roku podmíněně. Soud ale Frolkina nesoudil za vraždu, ale za šíření nepravdivých informací o působení ruských ozbrojených sil v zahraničí, jak Moskva nazývá veškeré informace odchylující se od oficiální verze, podle které ruští vojáci nenapadají civilisty, neútočí na civilní cíle a už vůbec se nedopouštějí válečných zločinů.

,Děje se cosi podivného.‘ Vypadá to, jako by Kreml už nacvičoval Putinův pohřeb, uvažují politologové

Číst článek

Frolkin podle médii sloužil v Omurbekově brigádě. Když se svět dozvěděl o válečných zvěrstvech spáchaných v Buči, které Moskva popírá, ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal 64. brigádu tím, že jí udělil čestný titul „gardová“. A Omurbekov byl povýšen z podplukovníka na plukovníka a Putin mu udělal titul Hrdiny Ruska.

Na Ukrajině čelí Frolkin v nepřítomnosti obvinění z válečného zločinu, za což mu hrozí doživotí. Spojené státy nyní Omurbekova, Frolkina a jejich příbuzné zbavili práva na vstup do USA.

Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že ani jediný civilista nedošel k úhoně během pobytu ruské armády ve městě Buča. Záběry se zavražděnými lidmi, ležícími v ulicích města po stažení ruských sil od Kyjeva, odmítli v Moskvě jako podvrh a provokaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme