Ukrajina za dva týdny osvobodila osm obcí. Noční útoky hlásí Oděsa i ruská Bělgorodská oblast

Ukrajinské síly za poslední dva týdny osvobodily osm obcí, včetně vesnice Pjatychatky, uvedla v pondělí podle agentury Reuters náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. O dobytí Pjatychatek ukrajinskými vojáky o víkendu informoval šéf ruské okupační správy v Záporožské oblasti, Moskva ale uvedla, že se útok podařilo odrazit.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 v Donětské oblasti

Zničené ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 v Donětské oblasti | Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

„V průběhu dvou týdnů útočných operací ve směru na Berďansk a Melitopol jsme osvobodili osm obcí,“ napsala Maljarová na sociální síti Telegram. Podle proruských válečných blogerů i podle představitele ruské okupační správy na Ukrajině Vladimira Rogova převzaly ukrajinské síly o víkendu kontrolu nad vesnicí Pjatychatky, která leží na frontě zhruba 70 kilometrů severně od Melitopolu.

Agentura Reuters předtím uvedla, že dobytí vesnice by znamenalo už druhý úspěch ukrajinské armády v této části fronty od zahájení protiofenzivy na začátku června.

Rusko v noci na pondělí podle mluvčího oděské vojenské správy Serhije Bratčuka zaútočilo na Oděskou oblast, kam vyslalo čtyři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila, uvedl podle agentury Unian mluvčí.

Rusové mění taktiku. Zlepšili obranu, koordinaci dělostřelectva a leteckou podporu

Číst článek

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajina v posledních 24 hodinách čelila 59 útokům vedených ze vzduchu a pozice ukrajinských vojáků i obydlené oblasti zasypala ruská dělostřelecká palba. „Mezi civilisty jsou mrtví a zranění včetně dětí, poškozena či zničena byla zařízení kritické infrastruktury a poškozených je okolo 20 obytných budov a škola,“ píše ukrajinské velení.

Ostřelování, tentokrát ze strany Ukrajiny, v pondělí ráno oznámil i šéf ruské Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, podle kterého ukrajinská armáda útočila na příhraniční město Valujki zhruba 120 kilometrů jihovýchodně od Bělgorodu.

„Podle předběžných dat bylo zraněno sedm lidí, z toho jedno dítě,“ napsal na telegramu Gladkov. Stav všech zraněných je podle něj středně těžký, při útoku bylo poškozeno pět budov a čtyři menší domy.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme